Mgr. Radoslav Fikejz

Nahlásit chybu
Vím víc informací
Datum narození 12. 06. 1973
Datum úmrtí 08. 11. 2021
Místo narození Svitavy (okres Svitavy)
Místo úmrtí Svitavy (okres Svitavy)
Profese a obory působení regionální vlastivědní autoři, regionální historici, historici, publicisté

Životopis

Radoslav Fikejz, svitavský historik, autor publikací a článků. Historik svitavského muzea od roku 1994 se zaměřením na regionální dějiny Svitavska, dějiny 19. století, dějiny průmyslu, období 1918-1945, problematiku holocaustu a osobu Oskara Schindlera. Je autorem řady populárně naučných publikací a učebnic o regionální historii. Je nositelem Ceny MŠMT Talent 1997 a výroční ceny Svitavského klubu  Laurus za popularizaci historie. Za profesní vrchol považuje spoluautorství dnes již dvoudílné Kroniky města Svitavy, jejíž první díl pokřtili Václav Havel a Petr Pithart. Je pedagogem na svitavské univerzitě třetího věku. Od roku 2006 je svitavským zastupitelem a druhé volební období také radním města. O námětech svých knih a článků se " radí" se svým psem, šeltií Kimem. Svou psí múzu si hýčká speciálními víkendovými dobrotami a teplou peřinou, sebe zase kvalitním vínkem.

Jeho profesní cesta začala v roce 1994, kdy se jako student Filosofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně přišel do muzea ucházet o právě uvolněné místo historika.Bez jakýkoliv praktických zkušeností se zapojil do prologu Oskara Schindlera ve Svitavách. Předpremiéra filmu, výstava, novináři,mediální smršť, odhalování pamětní desky, významní hosté...zvládl to na svůj věk obdivuhodně. Ten rozporuplný svitavský rodák se mu stal životním osudem-diplomka, ocenění studenta roku, první autorská kniha, přednášky, besedy, oceňovaná expozice v muzeu.  Jako městský historik systematicky rozšiřoval nejen regionální knihovnu, ale i muzejní fotoarchiv, mapoval a podílel se na záchraně památek ve města. Byl autorem městského památkového okruhu, tvořil informační systémy ve městě, podílel se ba vzniku naučných stezek ve Svitavách a okolí. Byl u počátků vzpomínkových projektů na židovskou historii města, ukládání Kamenů zmizelých, organizoval nezapomenutelné zájezdy do míst spojených s holocaustem.

Se svou ženou Lenkou si vždy byli velkou oporou. Rádi cestovali, poznávali cizí země, jejich památky, historii , kulturu...

S Radoslavem Fikejzem odešel vyjímečný člověk a jeho odchod je pro Svitavy obrovskou ztrátou.

Ověření Naše Město.cz.
sdruzenipromestosvitavy.cz
Dodavatel dat Městská knihovna Svitavy