Databázi OSOBNOSTI REGIONŮ provozuje a vyvíjí Městská knihovna Česká Třebová

Mgr. Radoslav Fikejz

Nahlásit chybu
Vím víc informací
Datum narození
12. 06. 1973
Místo narození
Svitavy (okres Svitavy)
Datum úmrtí
08. 11. 2021
Místo úmrtí
Svitavy (okres Svitavy)
Zavřít formulář

Víte o uvedené osobě další informací? Vlastníte fotografie, kde je osoba zachycena? Máte k dispozici dokumenty, které se osoby týkají?
Budeme rádi, pokud se o ně podělíte a pomůžete nám tak rozšířít záznam dané osoby.
Děkujeme za Vaši pomoc.

E-mail pro případnou další komunikaci a ověření uvedených informací.
Pokud máte zájem probrat informace telefonicky.
Můžete nám sdělit informace, které záznam neuvádí, rozšíření stávajících informací, neuvedená data atp.
Můžete poslat i obrázky nebo další soubory, které jsou relevatní k infiormacím, které sdělujete.
Přetáhněte soubory sem nebo Vyberte v počítači
Zavřít formulář

Při vytváření záznamů o osobách vycházíme z veřejně přístupných zdrojů, literatury nebo osobních sdělení. Pokud jste nalezli chybně uvedenou informaci, špatný odkaz nebo nějaký překlep, dejte nám vědět. Rádi záznam opravíme nebo doplníme.
Děkujeme za Vaši pomoc.

E-mail pro případnou další komunikaci a ověření uvedených informací.
Pokud máte zájem probrat informace telefonicky.
Uveďte jakou informaci považujete za chybnou nebo nepřesnou. Budeme rádi, pokud uvedete zdroj, ze kterého čerpáte.
Zavřít formulář
Na vytváření záznamů na portálu OsobnostiRegionu.cz spolupracuje několik paměťových institucí. Cílem projektu je vyhledávání zajímavých osobností, které se váží k regionům a místním komunitám. Aby se databáze mohla rozvíjet i v budoucnu, hledáme zajímavé osobnosti i mezi žijícími.
Pokud některou vybereme a rozhodneme se pro její zařazení, volíme vždy osoby veřejně známé a činné.
Uvědomujeme si, že veřejný zájem nesmí být na úkor práv jednotlivce. Pokud s uveřejněním v databázi nesouhlasíte, stačí odešlete tuto žádost. Po ověření, že žadatelem je uveřejněná osoba záznam obratem odstraníme. Učiníme také technicko-procesní opatření k zamezenní opakovaného vložení osoby do databáze.

E-mail pro případnou další komunikaci a ověření uvedených informací.
Pokud máte zájem probrat informace telefonicky.
Pokud nám k žádosti chcete také něco sdělit.

Radoslav Fikejz, svitavský historik, autor publikací a článků. Historik svitavského muzea od roku 1994 se zaměřením na regionální dějiny Svitavska, dějiny 19. století, dějiny průmyslu, období 1918-1945, problematiku holocaustu a osobu Oskara Schindlera. Je autorem řady populárně naučných publikací a učebnic o regionální historii. Je nositelem Ceny MŠMT Talent 1997 a výroční ceny Svitavského klubu  Laurus za popularizaci historie. Za profesní vrchol považuje spoluautorství dnes již dvoudílné Kroniky města Svitavy, jejíž první díl pokřtili Václav Havel a Petr Pithart. Je pedagogem na svitavské univerzitě třetího věku. Od roku 2006 je svitavským zastupitelem a druhé volební období také radním města. O námětech svých knih a článků se " radí" se svým psem, šeltií Kimem. Svou psí múzu si hýčká speciálními víkendovými dobrotami a teplou peřinou, sebe zase kvalitním vínkem.

Jeho profesní cesta začala v roce 1994, kdy se jako student Filosofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně přišel do muzea ucházet o právě uvolněné místo historika.Bez jakýkoliv praktických zkušeností se zapojil do prologu Oskara Schindlera ve Svitavách. Předpremiéra filmu, výstava, novináři,mediální smršť, odhalování pamětní desky, významní hosté...zvládl to na svůj věk obdivuhodně. Ten rozporuplný svitavský rodák se mu stal životním osudem-diplomka, ocenění studenta roku, první autorská kniha, přednášky, besedy, oceňovaná expozice v muzeu.  Jako městský historik systematicky rozšiřoval nejen regionální knihovnu, ale i muzejní fotoarchiv, mapoval a podílel se na záchraně památek ve města. Byl autorem městského památkového okruhu, tvořil informační systémy ve městě, podílel se ba vzniku naučných stezek ve Svitavách a okolí. Byl u počátků vzpomínkových projektů na židovskou historii města, ukládání Kamenů zmizelých, organizoval nezapomenutelné zájezdy do míst spojených s holocaustem.

Se svou ženou Lenkou si vždy byli velkou oporou. Rádi cestovali, poznávali cizí země, jejich památky, historii , kulturu...

S Radoslavem Fikejzem odešel vyjímečný člověk a jeho odchod je pro Svitavy obrovskou ztrátou.

Ověření
Naše Město.cz.
sdruzenipromestosvitavy.cz
Dodavatel dat
Městská knihovna Svitavy

Databázi vyvíjí a provozuje

Městská knihovna Česká Třebová
Smetanova 173, Česká Třebová, 560 02


Logo Městské knihovny Česká Třebová

V databázi je aktuálně

2654 záznamů o osobách.
Chybí vám v databázi
nějaká osobnost?
Napište nám o ní.