Josef Serinek

Nahlásit chybu
Vím víc informací
Zobrazit všechny fotografie (4)
Datum narození 25. 02. 1900
Datum úmrtí 14. 06. 1974
Místo narození okres Plzeň - jih
Místo úmrtí Svitavy (okres Svitavy)
Profese a obory působení protinacističtí odbojáři, odbojáři

Životopis

Josef Serinek se narodil v Bolevci, dnes městské části Plzně. Velmi záhy však osiřel, a proto si ho vzala na starost sestra jeho matky. Vyučil se zahradníkem, zabýval se ale všemožnými profesemi, nejčastěji kočovně provozovaným obchodem, a příležitostně také pašováním zboží přes česko-saské hranice. Za pašeráctví si na přelomu 30. a 40. let odpykával delší trest na svobodě nejprve v Norimberku a pak v Chebu. Po propuštění z vězení, kdy už bylo v platnosti protektorátní nařízení o zákazu kočování, živil sebe a rodinu jako kočí na hospodářských dvorech v západočeské vsi Bohy. Plynule hovořil česky, německy a jazykem sinti.

Odtud byl s manželkou a pěti dětmi zavlečen do Cikánského tábora v Letech, z něhož se mu podařilo utéct. Po křivolakém a strastiplném bloudění našel nakonec úkryt na Českomoravské vrchovině, kde poměrně brzy navázal kontakt s tamními odbojovými sítěmi. Začal kolem sebe shromažďovat prchající sovětské válečné zajatce, jimž pomáhal v jejich dalším útěku směrem na východ, anebo z nich a později rovněž z českých mladíků, vyhýbajících se totálnímu nasazení v Říši, sestavil početně proměnlivý lesní oddíl Čapajev, se kterým operoval v okolí Nového Města na Moravě a Poličky. Spolupracoval při tom se sovětským výsadkem Jermak a s partyzánskými oddíly De. Miroslav Tyrš a Mistr Jan Hus, jejichž členům zajišťoval zásobování potravinami, šatstvem a kuřivem.  Po opatření zbraní pro vlastní oddíl velel trestné výpravě do Přibysliva, která byla spojena s popravou místních četníků za zastřelení generála Vojtěch B. Luži, velitele odbojového seskupení Rada tří. Na sklonku války zahájil povstání v Bystřici nad Pernštějnem, kde vedl přepadení tamní školy a odzbrojení v ní ubytované jednotky SS.

Přestože se prokazatelně účastnil ozbrojeného boje, byl po válce vyznamenám pouze medailí Za zásluhy, která se udělovala za vojenské činy vykonané mimo boj. Po válce si Serinek otevřel hostinec "U partyzána" ve Svitavách a založil novou rodinu. Po měnové reformě z roku 1953 hostinec zavřel a až do konce života pracoval jako skladník v cihelně. 

V první polovině 60. let Serinek během osmnácti sezení nadiktoval své vzpomínky historiku Janu Tesařovi.

V roce 2016 byla vydána trilogie od Jana Tesaře "Česká cikánská rapsodie" v nakladatelství Triáda.

8. května 2021 u příležitosti Dne vítězství odhalili ve Svitavách Janu Serinkovi pamětní desku.

Ověření Anopress.cz
Wikipedia cz, Týdeník, noviny svitavského okesu, 30/2000, str. 3
Dodavatel dat Městská knihovna Svitavy
Odkazy Kniha Česká cikánská rapsodie v katalogu Mětské knihovny Svitavy
Heslo Josef Serinek v české Wikipedii
Webové stránky Knihovny Josefa Serinka v Mostě
Rozhovor s vnukem Zděňkem na webu Romea