Josef František Andrlík

Nahlásit chybu
Vím víc informací
Datum narození 21. 09. 1852
Datum úmrtí 28. 11. 1939
Místo narození Polička (okres Svitavy)
Místo úmrtí Ústí nad Orlicí (okres Ústí nad Orlicí)
Profese a obory působení spisovatelé, překladatelé, učitelé

Životopis

Působil jako učitel, cestovatel, spisovatel a překladatel. Používal řadu pseudonymů např. Jan Drlík, Jaroslav Lipovský, Vilém Rokos nebo Róza Kratochvílová.

Narodil se v Poličce. Po ukončení obecné školy absolvoval německou reálku v Poličce, poté vystudoval český ústav pro vzdělávání učitelů v Hradci Králové.

V roce 1871 nastoupil na jeden rok jako podučitel na školu ve Výprachticích, v roce 1873 přešel na místo učitele do Ústí nad Orlicí, kde vyučoval 39 let. Pan učitel Andrlík publikoval v různých časopisech( např. Besídka malých, Květy mládeže, Malý čtenář, Jitřenka), kalendářích výchovné a vzdělávací články a povídky pro mládež, založil kritickou přílohu dětské literatury Literární věstník, redigoval časopisy Přítel mládeže, Zábavy mládeže, Tribuna dětem. Po své studijní cestě na Balkán v roce 1880 publikoval řadu článků v časopisech Pokrok, Lumír nebo Zlatá Praha, ve kterých vyjadřoval obdiv k jižanským národům, zejména bulharskému. Jak autor získal jméno u českých nakladatelů, kteří mu začali vydávat knížky. Napsal a vydal 124 knih. Z toho 84 knih bylo pro děti a mládež.

Ještě během života získal čestné občanství města Ústí nad Orlicí a také získal ocenění československého velvyslanectví v Bulharsku. V Ústí nad Orlicí je po něm pojmenovaná ulice.

Ověření Slovník spisovatelů Svitavska.
Dodavatel dat Městská knihovna Svitavy