Gustav Peichl

Nahlásit chybu
Vím víc informací
Zobrazit všechny fotografie (2)
Datum narození 18. 03. 1928
Datum úmrtí 17. 11. 2019
Místo narození Vídeň (Rakousko)
Místo úmrtí Vídeň (Rakousko)
Profese a obory působení karikaturisté , architekti, pedagogové

Životopis

Byl to rakouský architekt, karikaturista a vysokoškolský učitel. Jeden z nejvýznamnějších architektů poválečného Rakouska. Studoval chlapecké gymnázium v Moravské Třebové a od roku 1953 na Akademii výtvarných umění ve Vídni. Aby zaplatil studia architektury, kreslil karikatury. Používal pseudonym Ironimus, aby chránil svou totožnost před Rudou armádou, která v tu dobu okupovala Rakousko. Během svého života vytvořil více než 12 000 karikatur, které publikoval v německých a rakouských denících (Kurier, Die Presse, Süddeutsche Zeitung).Pracoval například jako kreslíř na stavebním úřadě v Moravské Třebové.

 

V roce 1955 si založil vlastní architektonickou firmu. Peichlovy návrhy charakterizované jednoduchým stylem byly realizovány především v Rakousku či Německu. Navrhl například mrakodrap Millennium Tower ve Vídni, novou budovu mnichovského divadla Kammerspiele, galerii Bundeskunsthalle Bonnu, Muzeum karikatury v Kremži, nebo studia televizní a rozhlasové společnosti ORF.

 

V roce 1969 získal Cenu města Vídně za architekturu, dále například zlatou medaili za zásluhy města Vídně, Čestný odznak za zásluhy o Rakouskou republiku, velkokříž Řádu za zásluhy Spolkové republiky Německo. Peichlovou tvorbou se díky výstavám mohla v minulosti seznámit i česká veřejnost. Své projekty představil na konci 90. let i na Pražském hradě.

 

V roce 1957 se oženil s Elfriedou Weinmayer, s níž měl dvě děti, Inu a Markuse. Zemřel po krátké nemoci.

Události v životě

-- nezařazeno --
Autor Aneta Riemerová (Text sestavila)
Ověření Web: www.artmuseum.cz
Dodavatel dat Městská knihovna Moravská Třebová
Odkazy Profil na Wikipedii
Profil na Wikipedii v AJ
Profil na Artmuseum
Článek na Novinkách