Karl Giskra

Nahlásit chybu
Vím víc informací
Zobrazit všechny fotografie (2)
Datum narození 29. 01. 1820
Datum úmrtí 01. 06. 1879
Místo narození Moravská Třebová (okres Svitavy)
Místo úmrtí Rakousko
Profese a obory působení právníci, politici

Životopis

Rakousko-uherský politik sudetského původu

 

Studoval na gymnáziu v Brně a poté na Vídeňské univerzitě. V roce 1840 se stal doktorem filozofie a v roce 1843 doktorem práv.

 

V roce 1848 byl zvolen poslancem Frankfurtského parlamentu. Působil jako advokát ve Vídni, od roku 1860 jako samostatný advokát v Brně. Počátkem 60. let se znovu zapojil do politiky, roku 1861 zasedal na Moravském zemském sněmu a od roku 1861 byl i poslancem Říšské rady, kde zastupoval kurii měst (obvod Brno). V roce 1867 působil jako předseda Poslanecké sněmovny Říšské rady, nejprve jako jmenovaný funkcionář, od prosince 1867 volený. Předsednický post ale zastával jen několik týdnů, protože se následně stal členem vlády a zůstal jen řadovým poslancem. Jako vlivný politik se podílel na implementaci rakousko-uherského vyrovnání i přijetí takzvané Prosincové ústavy. Profiloval se jako německý liberál odmítající historická privilegia ale i české státní právo.

V červenci 1866 byl zvolen brněnským starostou. Po rakousko-uherském vyrovnání se objevil 30. prosince 1867 jako člen vlády Karla von Auersperga na pozici ministra vnitra Předlitavska. Portfolio si udržel i v následné vládě Leopolda Hasnera, do 12. dubna 1870.

 

Po odchodu z kabinetu působil na pozici ve vedení První rakouské spořitelny. Počátkem 70. let byl zapleten do skandálu okolo zpronevěry peněz na stavbě železnice ze Lvova do Černovic. Z toho důvodu dočasně zakázán přístup ke dvoru. V prvních přímých volbách do Říšské rady roku 1873 se stal opětovně poslancem (zvolen na Moravě za kurii měst, obvod Brno). Rezignoval dopisem z 20. února 1879. Téhož roku zemřel v rakouském Badenu.

 

Byl jmenován rytířem Leopoldova řádu (1866) a rytířem řádu Železné koruny 1. třídy (1868).

Autor Aneta Riemerová (Text sestavila)
Ověření Wikipedie: životopis Karla Giskry
Dodavatel dat Městská knihovna Moravská Třebová
Odkazy životopis na Wikipedii
životopis na Internetové encyklopedii dějin Brna