Hugo Hodiener (Jazyková varianta-ger)

Znám také jako: Hugo Hodina (Skutečné jméno)
Nahlásit chybu
Vím víc informací
Datum narození 28. 03. 1883
Datum úmrtí 30. 04. 1945
Místo narození Moravská Třebová (okres Svitavy)
Místo úmrtí Německo
Profese a obor působení malíři

Životopis

Narodil se jako Hugo Hodina. Byl to syn truhláře a dělnice. Studoval na gymnáziu v Moravské Třebové. Matka si přála, aby se stal knězem, otec chtěl, aby pokračoval v truhlařině. On však od malička vynikal v malování. Jeho učitel Steinschneider přemluvil jeho rodiče, aby ho nechali jít studovat do Vídně. Na místní akademii se ale nedostal. Zkusil to tedy v Mnichově a z 80 uchazečů byl druhý nejlepší. Vyučoval ho profesor Feurstein, který rozvíjel jeho talent. Aby si vydělal na studium, prodával své obrazy a o prázdninách pracoval jako malíř skla v italské sklárně. 

 

Během I. světové války narukoval na frontu a byl zraněn a léčen v lazaretu v Moravské Třebové a v Šumperku. Po vyléčení byl znovu povolán na frontu a vzat do ruského zajetí. Po propuštění se na čas vrátil do Moravské Třebové a seznámil se tam se svou budoucí ženou

 

Po válce se živil už jen malováním a žil ve Vídni, kde si změnil své příjmení na Hodiener. Nejčastějším tématem jeho maleb byly Alpy, tyto malby vzbuzovaly velký ohlas. Vystavoval i v tehdejším Československu.Z Vídně se přestěhoval do Mnichova a poté do alpské vesničky Klais, kde po vážné nemoci zemřel a je zde i pohřben.

Autor Aneta Riemerová (Text sestavila)
Ověření Moravskotřebovský zpravodaj, prosinec 1995
Dodavatel dat Městská knihovna Moravská Třebová
Odkazy životopis H. Hodienera na stránkách moravskotřebovského muzea