Databázi OSOBNOSTI REGIONŮ provozuje a vyvíjí Městská knihovna Česká Třebová

Oldřich Tomeš

Nahlásit chybu
Vím víc informací
Datum narození
1921
Místo narození
Česká Třebová (okres Ústí nad Orlicí)
Datum úmrtí
2011
Zavřít formulář

Víte o uvedené osobě další informací? Vlastníte fotografie, kde je osoba zachycena? Máte k dispozici dokumenty, které se osoby týkají?
Budeme rádi, pokud se o ně podělíte a pomůžete nám tak rozšířít záznam dané osoby.
Děkujeme za Vaši pomoc.

E-mail pro případnou další komunikaci a ověření uvedených informací.
Pokud máte zájem probrat informace telefonicky.
Můžete nám sdělit informace, které záznam neuvádí, rozšíření stávajících informací, neuvedená data atp.
Můžete poslat i obrázky nebo další soubory, které jsou relevatní k infiormacím, které sdělujete.
Přetáhněte soubory sem nebo Vyberte v počítači
Zavřít formulář

Při vytváření záznamů o osobách vycházíme z veřejně přístupných zdrojů, literatury nebo osobních sdělení. Pokud jste nalezli chybně uvedenou informaci, špatný odkaz nebo nějaký překlep, dejte nám vědět. Rádi záznam opravíme nebo doplníme.
Děkujeme za Vaši pomoc.

E-mail pro případnou další komunikaci a ověření uvedených informací.
Pokud máte zájem probrat informace telefonicky.
Uveďte jakou informaci považujete za chybnou nebo nepřesnou. Budeme rádi, pokud uvedete zdroj, ze kterého čerpáte.
Zavřít formulář
Na vytváření záznamů na portálu OsobnostiRegionu.cz spolupracuje několik paměťových institucí. Cílem projektu je vyhledávání zajímavých osobností, které se váží k regionům a místním komunitám. Aby se databáze mohla rozvíjet i v budoucnu, hledáme zajímavé osobnosti i mezi žijícími.
Pokud některou vybereme a rozhodneme se pro její zařazení, volíme vždy osoby veřejně známé a činné.
Uvědomujeme si, že veřejný zájem nesmí být na úkor práv jednotlivce. Pokud s uveřejněním v databázi nesouhlasíte, stačí odešlete tuto žádost. Po ověření, že žadatelem je uveřejněná osoba záznam obratem odstraníme. Učiníme také technicko-procesní opatření k zamezenní opakovaného vložení osoby do databáze.

E-mail pro případnou další komunikaci a ověření uvedených informací.
Pokud máte zájem probrat informace telefonicky.
Pokud nám k žádosti chcete také něco sdělit.

Oldřich Tomeš se narodil v prosinci 1921 na Parníku (v čp. 1), má syna Jiřího a dceru Evu. Totálně nasazen v Německu v Berlíně v letech 1942-45. Po válce byl jedním z prvních absolventů českotřebovské železniční průmyslovky. Zaměstnán byl po celou svoji profesionální éru českotřebovské Armaturce jako technický pracovník, kde prožil všechny její formy a změny až vlastně do dnešní podoby, kdy na tradice Armaturky navazuje firma LDM. Je znám také jako vynikající sportovec, především hokejista úspěšně reprezentující Českou Třebovou, a také lehký atlet, svého času nejrychlejší sprinter Východočeského kraje.


Od roku 1957 byl předsedou Osvětové besedy Česká Třebová, obnovil tradici českotřebovských hudebních čtvrtků, založil v našem městě koncertní abonomá a Kruh přátel hudby. Je také iniciátorem družby sboru Bendl a italského pěveckého sboru Il Rifugio zahájené v roce 1969 po návštěvě italského Seregna v roce 1968. Oldřich Tomeš má také největší zásluhu na vytvoření vztahu Eduarda Hakena k našemu městu, který vyvrcholil udělením čestného občanství Eduardu Hakenovi. S Eduardem Hakenem udržoval osobní přátelství až do jeho skonu, dodnes vede ovšem úzkou osobní korespondenci s řadou dalších velmi známých českých umělců.


Za svou obětavou práci v kultuře obdržel řadu ocenění. Mimo našich českotřebovských uznání a poděkování připomeňme “Čestné uznání Svazu českých skladatelů a koncertních umělců” včetně “Poděkování ministra kultury” z roku 1968 a nebo např. “Zvláštní uznání Nadace Českého hudebního fondu za obětavou a zasvěcenou péči o krásnou hudbu” z roku 1999.

Ověření
www (Českotřebovský zpravodaj - Kalendárium), cit. 11.07.2011
Dodavatel dat
Městská knihovna Česká Třebová

Databázi vyvíjí a provozuje

Městská knihovna Česká Třebová
Smetanova 173, Česká Třebová, 560 02


Logo Městské knihovny Česká Třebová

V databázi je aktuálně

2638 záznamů o osobách.
Chybí vám v databázi
nějaká osobnost?
Napište nám o ní.