Oldřich Tomeš

Nahlásit chybu
Vím víc informací
Zobrazit všechny fotografie (2)
Datum narození 1921
Datum úmrtí 2011
Místo narození Česká Třebová (okres Ústí nad Orlicí)
Profese a obory působení sportovci, hokejisté, hudebníci, členové spolků, atleti

Životopis

Oldřich Tomeš se narodil v prosinci 1921 na Parníku (v čp. 1), má syna Jiřího a dceru Evu. Totálně nasazen v Německu v Berlíně v letech 1942-45. Po válce byl jedním z prvních absolventů českotřebovské železniční průmyslovky. Zaměstnán byl po celou svoji profesionální éru českotřebovské Armaturce jako technický pracovník, kde prožil všechny její formy a změny až vlastně do dnešní podoby, kdy na tradice Armaturky navazuje firma LDM. Je znám také jako vynikající sportovec, především hokejista úspěšně reprezentující Českou Třebovou, a také lehký atlet, svého času nejrychlejší sprinter Východočeského kraje.


Od roku 1957 byl předsedou Osvětové besedy Česká Třebová, obnovil tradici českotřebovských hudebních čtvrtků, založil v našem městě koncertní abonomá a Kruh přátel hudby. Je také iniciátorem družby sboru Bendl a italského pěveckého sboru Il Rifugio zahájené v roce 1969 po návštěvě italského Seregna v roce 1968. Oldřich Tomeš má také největší zásluhu na vytvoření vztahu Eduarda Hakena k našemu městu, který vyvrcholil udělením čestného občanství Eduardu Hakenovi. S Eduardem Hakenem udržoval osobní přátelství až do jeho skonu, dodnes vede ovšem úzkou osobní korespondenci s řadou dalších velmi známých českých umělců.


Za svou obětavou práci v kultuře obdržel řadu ocenění. Mimo našich českotřebovských uznání a poděkování připomeňme “Čestné uznání Svazu českých skladatelů a koncertních umělců” včetně “Poděkování ministra kultury” z roku 1968 a nebo např. “Zvláštní uznání Nadace Českého hudebního fondu za obětavou a zasvěcenou péči o krásnou hudbu” z roku 1999.

Ověření www (Českotřebovský zpravodaj - Kalendárium), cit. 11.07.2011
Dodavatel dat Městská knihovna Česká Třebová