Karl Dittert

Nahlásit chybu
Vím víc informací
Datum narození 16. 08. 1915
Datum úmrtí 30. 10. 2013
Místo narození Moravská Třebová (okres Svitavy)
Místo úmrtí Německo
Profese a obory působení profesoři, rektoři , designéři , učitelé

Životopis

Byl to německý produktový designér, učitel, profesor, rektor na dnešní univerzitě Schwäbisch Gmünd.

 

Jeho otec Franz Dittert byl truhlář, matka zlatnice. Po základní škole začal pracovat v továrně Franz Bibus & Sohn v Moravské Třebové, kde se nejdříve vyučil, později se stal kreslířem kreativního oddělení.


Vojenskou službu vykonal v československé a později i v německé armádě. Byl zraněn a během léčby vystudoval na Univerzitě umění v Berlíně. Během války se oženil s Hilde Köpplovou (1941) a v roce 1945 se jim narodil syn Bernd. Rodina Karta Ditterta byla po válce odsunuta z Československa.


Od roku 1946 studoval na Schwäbisch Gmünd University of Design ve třídě, kterou měl na starosti profesor Hans Warnecke. Současně pracoval jako designér ve Wilhelm Binder, největší továrně na stříbro v oblasti. V roce 1949 převzal Dittert vedení po Hansi Warneckem a vyučoval předměty jako kreslení šperků, technické kreslení, navrhování stříbra, průmyslový design, modelářství, vývoj produktů a fotografování. V roce 1961 byl Dittert jmenován profesorem. V letech 1970–1972 byl ředitelem Státní umělecké školy ve Schwäbisch Gmünd a v letech 1972–1979 rektorem Vysoké školy aplikovaných věd ve Schwäbisch Gmünd. Souběžně se svou pedagogickou činností založil Karl Dittert v roce 1950 svou designerskou kancelář.


Na konci 60. let se Dittert soustředil na kuchyně a kanceláře. Vyvinul typ řezacího stroje, který sloužil jako vzor v tomto odvětví a získal cenu Federal Design Award. Od roku 1971 byl Karl Dittert zodpovědný za vývoj výrobce nábytku VOKO Franz Vogt & Co. Po svém odchodu do důchodu Dittert opět intenzivně pracoval jako designér. Až po osmdesátce přestal nabírat nové zaměstnance. Když mu bylo 90, stále pracoval.

Autor Aneta Riemerová (Text sestavila)
Ověření životopis na webu Wikipedia.org
Dodavatel dat Městská knihovna Moravská Třebová
Odkazy životopis na Wikipedii