Josef Vodák

Nahlásit chybu
Vím víc informací
Datum narození 19. 03. 1927
Datum úmrtí 13. 12. 2018
Místo narození Slatina nad Zdobnicí (okres Rychnov nad Kněžnou)
Místo úmrtí Hradec Králové (okres Hradec Králové)
Profese a obory působení hudební skladatelé , varhaníci, sbormistři, hudební pedagogové

Životopis

Čechoameričan.Nyní občan Hradce Králové. Studoval na pražské konzervatoři a na AMU.

V letech 1945–1950 studoval na pražské konzervatoři u Emila Hlobila. Ve studiu pokračoval na Akademii múzických umění v Praze u Pavla Bořkovce. Absolvoval v roce 1954 1. klavírním koncertem. Byl členem Českého pěveckého sboru vedeného zakladatelem sboru Janem Kühnem (dnes Pražský filharmonický sbor). V roce 1958 se stal hudebním režisérem Československé televize v Praze.

Po invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa emigroval v roce 1969 do Spojených států amerických, kde se usadil ve státě Washington ve městě Seattle. Získal americké občanství a působil jako varhaník, sbormistr a hudební pedagog. V roce 1997 se vrátil do Čech, do rodné vísky Slatiny nad Zdobnicí. Od roku 2002 žil v Hradci Králové v partnerském vztahu se sboristkou smíšeného pěveckého sboru Smetana Danou Svobodovou.

Od svého návratu z USA do České republiky spolupracoval s Filharmonií Hradec Králové, s dirigentem Josefem Zadinou a jeho chrámovým smíšeným pěveckým sborem v chrámu sv. Ducha v Hradci Králové. V roce 2014 Český rozhlas Plzeň natočil 3. Klavírní koncert Josefa Vodáka s klavírním virtuosem Danielem Wiesnerem.

Ověření Československý hudební slovník osob a institucí ; Sv.2.M-Ž.-Praha, SHV, 1965.- s.888.
Dodavatel dat Knihovna města Hradce Králové
Odkazy https://hudba.proglas.cz/klasika/zajimavosti-ze-sveta-klasiky/zemrel-josef-vodak/
https://cs.wikipedia.org/wiki/Josef_Vod%C3%A1k