Ladislav z Boskovic

Nahlásit chybu
Vím víc informací
Datum narození 1455
Datum úmrtí 1520
Místo úmrtí Letovice (okres Blansko)
Profese a obory působení šlechtici , kněží

Životopis

Syn Václava z Boskovic a Kunhuty z Kravař a ze Strážnice. Moravský šlechtic z rodů pánů z Boskovic. Byl to velice vzdělaný muž, kterého vzdělával jeho strýc biskup Tas z Boskovic. Studoval na univerzitě ve Vídni. Dále studoval umění a literaturu na univerzitách v Pavii, Bologni, Padově a Ferraře. Sám také začal psát knihy a básně.V roce 1480 se stal kanovníkem v Olomouci. Patřil k předním humanistům ve své době a byl nábožensky tolerantní.

Jeho bratr Jaroslav z Boskovic byl v roce 1485 zavražděn a Ladislav požádal o propuštění z kněžského stavu a začal spravovat rodinný majetek.

V roce 1490 koupil hrad a město Moravskou Třebovou i s okolními vesnicemi. Hrad poté renesančně přestavěl a stal se jeho hlavním sídlem. Začal tam soustřeďovat své sbírky a založil velkou knihovnu.

V roce 1496 se stal nejvyšším komorníkem krále Vladislava II. Jagelonského a začal rozmnožovat svůj majetek. Od matky Kunhuty získal tvrz a městečko Židlochovice. V roce 1506 koupil půlku Letovic a v roce 1507 hrad Cimburk i s Městečkem Trnávkou a okolními vesnicemi. Od krále získal hrad a městečko Úsov a Litovel. Koupil ruiny hradů Brníčko a Hoštejn i s vesnicemi. Hrad Zábřeh vyměnil za hrad Svojanov.

V roce 1493 se oženil s Magdalenou Berkovou z Dubé a měli spolu dvě děti, Kryštofa z Boskovic a Elišku z Boskovic.

Zemřel na zámku v Letovicích a byl pohřben v rodové hrobce v minoritském klášteře v Brně.

Další varianty jména: Ladislav Černohorský z Boskovic, Ladislav Velen z Boskovic.

Knihovnu začal budovat již během svých studií v Itálii a po celý život ji doplňoval. Původní rozsah knihovny je odhadován asi na 200 svazků. V dnešní době je přesně identifikováno a známo asi 90 z nich. Téměř polovinu knihovny tvořily knihy antických autorů. Oborově je v knihovně Ladislava z Boskovic zastoupena nejvíce latinská filologie, básnictví a rétorika. Sbírky Ladislava z Boskovic byly proslulé již za jeho života a obdivoval je např. Vladislav Jagellonský nebo Rudolf Agricola.

Autor Aneta Riemerová (Text sestavila)
Ověření Alois Vojtěch Šembera, Historie pánů z Bozkowic hradu Bozkowa w Morawě: s popsánjm panstwj města, 1836
Dodavatel dat Městská knihovna Moravská Třebová
Odkazy životopis na Wikipedia.org
životopis na Biografickém slovníku
životopis na nobilitas.mapy.mzk.cz