Databázi OSOBNOSTI REGIONŮ provozuje a vyvíjí Městská knihovna Česká Třebová

František Císař

Nahlásit chybu
Vím víc informací
Související osoby
Datum narození
13. 07. 1864
Místo narození
Klínec (okres Černošice)
Datum úmrtí
17. 05. 1928
Místo úmrtí
Česká Třebová (okres Ústí nad Orlicí)
Profese a obor působení
Zavřít formulář

Víte o uvedené osobě další informací? Vlastníte fotografie, kde je osoba zachycena? Máte k dispozici dokumenty, které se osoby týkají?
Budeme rádi, pokud se o ně podělíte a pomůžete nám tak rozšířít záznam dané osoby.
Děkujeme za Vaši pomoc.

E-mail pro případnou další komunikaci a ověření uvedených informací.
Pokud máte zájem probrat informace telefonicky.
Můžete nám sdělit informace, které záznam neuvádí, rozšíření stávajících informací, neuvedená data atp.
Můžete poslat i obrázky nebo další soubory, které jsou relevatní k infiormacím, které sdělujete.
Přetáhněte soubory sem nebo Vyberte v počítači
Zavřít formulář

Při vytváření záznamů o osobách vycházíme z veřejně přístupných zdrojů, literatury nebo osobních sdělení. Pokud jste nalezli chybně uvedenou informaci, špatný odkaz nebo nějaký překlep, dejte nám vědět. Rádi záznam opravíme nebo doplníme.
Děkujeme za Vaši pomoc.

E-mail pro případnou další komunikaci a ověření uvedených informací.
Pokud máte zájem probrat informace telefonicky.
Uveďte jakou informaci považujete za chybnou nebo nepřesnou. Budeme rádi, pokud uvedete zdroj, ze kterého čerpáte.
Zavřít formulář
Na vytváření záznamů na portálu OsobnostiRegionu.cz spolupracuje několik paměťových institucí. Cílem projektu je vyhledávání zajímavých osobností, které se váží k regionům a místním komunitám. Aby se databáze mohla rozvíjet i v budoucnu, hledáme zajímavé osobnosti i mezi žijícími.
Pokud některou vybereme a rozhodneme se pro její zařazení, volíme vždy osoby veřejně známé a činné.
Uvědomujeme si, že veřejný zájem nesmí být na úkor práv jednotlivce. Pokud s uveřejněním v databázi nesouhlasíte, stačí odešlete tuto žádost. Po ověření, že žadatelem je uveřejněná osoba záznam obratem odstraníme. Učiníme také technicko-procesní opatření k zamezenní opakovaného vložení osoby do databáze.

E-mail pro případnou další komunikaci a ověření uvedených informací.
Pokud máte zájem probrat informace telefonicky.
Pokud nám k žádosti chcete také něco sdělit.

Zednický mistr František Císař se narodil dne 13. července 1864 v rodině Františka Císaře st., rolníka v Klinci v tehdejším okrese Zbraslav, a jeho manželky Antonie. V České Třebové se oženil se slečnou Elektou Müllerovou, sestrou zdejšího populárního hostinského Josefa Müllera, nájemce tovární restaurace v objektu čp. 651 v Ústecké ulici, náležejícím textilní firmě HPS. Manželům Císařovým se postupně narodily dvě děti. Syn Josef se stal zasloužilým a známým ředitelem kůru v Pardubicích, kde také hrával v místním krematoriu, vyučoval hře na klavír a housle, spolupracoval s pardubickým divadlem a stal se uznávaným hudebním skladatelem. Josefovy hudební sklony nepochybně ovlivnila skutečnost, že i jeho otec se vedle své zednické profese věnoval hře na housle a na citeru. Dcera Františka Císaře Marie se usadila v Praze.


František Císař žil s rodinou v domě ředitele Občanské záložny Oldřicha Tykače čp. 5 v Klácelově ulici, kde se dne 7. října 1894 narodil syn Josef. Později se Císařovi přestěhovali do vlastního domku čp. 809 v Komenského ulici, postaveného v letech 1904 - 1905.


Z rozsáhlého výčtu staveb většího i menšího rozsahu, které František Císař ve Třebové uskutečnil, připomeňme např. stavby domků čp. 655 Aloise Kunsta v Litomyšlské ulici a čp. 654 při Riegrově ulici (oba 1895), čp. 105 Alexandra Jílka v Litomyšlské ulici (1897) a čp. 106 a 96 v téže ulici (1901). Z dalších realizovaných prací je možno uvést např. zřízení krámů v domě Josefa Gzíla čp. 11 v Klácelově ulici (1896), v chalupě Stříbrných čp. 176 v Riegrově ulici (1916), v chalupě Novotných čp. 611 na Tyršově náměstí či v domě čp. 482 řezníka Františka Stolína ve Skuhrovské ulici (oba 1925). V roce 1905 vystavěl František Císař fotoateliér firmy Rafael v domě čp. 51 v Hýblově ulici, konírnu ve dvoře restaurace na Horách (1906), udírnu řezníka Josefa Fliedra v chalupě čp. 404 v Pražského ulici a v roce 1916 adaptoval chalupu čp. 471 v Kobylím dole.


František Císař se jako stavební znalec účastnil spolu se zástupci městského úřadu komisionelních prohlídek místních budov pro účely posouzení jejich technického stavu a novostaveb, ohledně způsobilosti k obývání.


V pozdější době se manželé Císařovi přestěhovali do svého dalšího domu čp. 612 v dnešní Riegrově ulici. Zde František Císař dne 17. května 1928 zemřel.

Ověření
www (Českotřebovský zpravodaj - Kalendárium), cit. 14.7.2011
Dodavatel dat
Městská knihovna Česká Třebová
Související osoby

Databázi vyvíjí a provozuje

Městská knihovna Česká Třebová
Smetanova 173, Česká Třebová, 560 02


Logo Městské knihovny Česká Třebová

V databázi je aktuálně

2654 záznamů o osobách.
Chybí vám v databázi
nějaká osobnost?
Napište nám o ní.