Václav Beránek

Nahlásit chybu
Vím víc informací
Zobrazit všechny fotografie (2)
Datum narození 08. 02. 1932
Datum úmrtí 04. 02. 2018
Místo narození Zhoř (Němčice, okres Svitavy)
Profese a obory působení členové spolků, výtvarní umělci, grafici, ilustrátoři, oběti politické perzekuce, malíři, výtvarnici

Životopis

Narodil se ve Zhoři u České Třebové. První tři roky chodil do školy ve svém rodišti, základní školu dokončil na Parníku. Následovalo studium na českotřebovském gymnáziu a na výtvarné katedře pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci (profesoři Bělohlávek, Beran a Kučera). Po studiích krátce učil na základní škole v Havířově. V té době zveřejnil své první lavírované kresby v časopise Květen, v Kulturní tvorbě a v ostravském Červeném květu, s nímž po tři léta výtvarně spolupracoval.

V roce 1957 nastoupil jako výtvarný redaktor do Krajského nakladatelství v Ostravě (později nakladatelství Profil), kde pečoval o výtvarnou podobu publikací. V té době získal k ilustrační či typografické spolupráci celou řadu známých umělců (A. Born, Vl. Tesař, L. Ševčík, V. Táborská – Kabátová, typograf O. Hlavsa). Souběžně se v domácím prostředí věnoval ilustraci a volné malířské a grafické tvorbě.

V osmdesátých letech objevil nový způsob sebevyjádření, jakousi malovanou koláž, kterou nazval fotoplátnem. Studijní cesty podnikl do tehdejší NDR, Polska, Maďarska, Holandska, Řecka a Belgie. Své práce vystavoval v Ostravě, Opavě, Liberci, Brně, Hodoníně, Bruntále, Jihlavě, Krnově, Barceloně, Padově, Miami a v Oxfordu. Jeho obrazy jsou zastoupeny v galerijních i soukromých sbírkách v ČR i v zahraničí. Návštěvníci výstav i odborná kritika oceňují jemnou poetičnost Beránkova díla, jeho smysl pro barevné vidění i umělcovy kreslířské a grafické "řemeslné" dovednosti.

Jeho životní osudy nebyly jen příznivé. Po srpnu 1968 byl diskriminován a nakonec vyloučen ze Svazu výtvarných umělců. Téměř přes noc se stal malířem na "volné noze".

Autor: Jan Skalický

Události v životě

studium
MístoČeská Třebová (okres Ústí nad Orlicí)
KorporaceGymnázium
Popis

Česká Třebová, základní škola Parník, gymnázium


studium
MístoOlomouc (okres Olomouc)
KorporaceUniverzita Palackého
Popis

Olomouc, Univerzita Palackého


zaměstnání
MístoHavířov (okres Karviná)
KorporaceZákladní škola
Popis

Havířov, základní škola


zaměstnání
MístoOstrava (okres Ostrava)
KorporaceKrajské nakladatelství
Popis

Ostrava, Krajské nakladatelství

Ověření www (Českotřebovský zpravodaj - Kalendárium), cit. 12.7.2011
http://www.zpravodaj.probit.cz/2012/Kalend2_2012.htm
Dodavatel dat Městská knihovna Česká Třebová
Odkazy abART - tvorba
Picasa web album - obrazy