Rudolf Hikl

Nahlásit chybu
Vím víc informací
Datum narození 13. 02. 1890
Datum úmrtí 27. 11. 1970
Místo narození Dzbel (okres Prostějov)
Místo úmrtí Olomouc (okres Olomouc)
Profese a obory působení historici, učitelé

Životopis

Byl to středoškolský profesor. Studoval na gymnáziu v Olomouci, potom dějepis a zeměpis v Praze na univerzitě. Od roku 1915 učil na gymnáziu v Táboře

 

V roce 1918 odešel společně s mnoha příslušníky české inteligence do Skalice na Slovensku, kde se zapojil do budování místního gymnázia. Spravoval tam sbírky a knihovnu, vedl čítárnu a později městský archiv.  1. března 1935 byl jmenován ředitelem gymnázia v Banské Štiavnici. Byl nucen ze Slovenska odejít, a tak se přesunul zpět a působil nejdříve na gymnáziu v Pardubicích a poté v Jihlavě a v Olomouci. Po válce se odstěhoval do Moravské Třebové, kde se stal ředitelem muzea a působil také jako správce archivu a kronikář.

 

Roku 1948 politický nátlak donutil R. Hikla opět místo opustit. Vrátil se proto k rodině do Olomouce. Pracoval pak ve Vlastivědném muzeu jako knihovník a založil historický kroužek.

 

Mezi jeho díla patří například: Počátky města Skalice (1945), Moravská Třebová v dějinách (1948), Moravská Třebová, náčrt jejích dějin (1949), Cesta konická a otázky kolem ní (1962), Osídlení horního poříčí Romže (1965).

Autor Aneta Riemerová (Text sestavila)
Ověření životopis na webu Slovanského gymnázia Olomouc
Dodavatel dat Městská knihovna Moravská Třebová
Odkazy životopis na webu Slovanského gymnázia v Olomouci
životopis na webu Slovník českých knihovníků