Johann Budig

Nahlásit chybu
Vím víc informací
Datum narození 01. 05. 1832
Datum úmrtí 08. 10. 1915
Místo narození Moravská Třebová (okres Svitavy)
Místo úmrtí Svitavy (okres Svitavy)
Profese a obory působení poslanci, podnikatelé, politici

Životopis

Byl to rakouský podnikatel a politik německé národnosti, poslanec Říšské rady, mecenáš města Svitavy.

 

Studoval na Piaristickém gymnáziu v Moravské Třebové a poté práva ve Vídni. V roce 1866 se odstěhoval do Svitav, kde založil bavlnářskou firmu Budig & Co., později Johann Budig & Söhne. V prádelně a tkalcovně měl více než 100 zaměstnanců. Byl aktivní v komunální politice, od roku 1860 zasedal v obecní radě. V letech 1879 - 1884 a 1894 - 1902 zastával post starosty Svitav. Díky svitavskému rodákovi Oswaldovi Ottendorferovi získal peníze na stavbu svitavské nemocnice. Johann Budig také ve Svitavách postavil elektrárnu, kterou v roce 1911 věnoval městu. Zasloužil se také o železniční spojení mezi Svitavami a Poličkou a 1896 za to obdržel státní vyznamenání. 

 

Zapojil se i do celostátní politiky. V roce 1876 byl zvolen do Říšské rady. Zpočátku patřil ke konzervatistům, později se označoval spíše za liberální levici. Z celostátní politiky odešel v roce 1885 kvůli zdravotním problémům.

 

V roce 1863 se oženil se Sofií Steinbrecherovou, dcerou moravskotřebovského textilního podnikatele Vincence Steinbrechera.

 

Po jeho smrti převzali řízení firmy jeho dva synové Maxmilian a Friedrich.

Autor Aneta Riemerová (Text sestavila)
Ověření životopis na Wikipedia.org
Dodavatel dat Městská knihovna Moravská Třebová
Odkazy životopis na Wikipedia.org
životopis na Biografickém slovníku