Wenzel Müller

Nahlásit chybu
Vím víc informací
Zobrazit všechny fotografie (2)
Datum narození 26. 09. 1759
Datum úmrtí 03. 08. 1835
Místo narození Městečko Trnávka (okres Svitavy)
Místo úmrtí Rakousko
Profese a obory působení hudební skladatelé , dirigenti

Životopis

Byl to rakouský hudební skladatel a dirigent. Je považován za nejplodnějšího skladatele oper všech dob, složil jich 166.

 

Narodil se do rodiny lichtenštejnského šafáře Bartoloměje Müllera a jeho manželky Elisabeth. Jeho dva bratři se stali kněžími. Jeho otec brzy zemřel a rodina se přestěhovala do Starého Města, později do Chornic, odkud pocházela jeho matka.

 

Už v dětství se projevil jeho talent pro hudbu. Třebovský děkan Meixner ho poslal  do Rajhradu, aby se zdokonalil ve hře na hudební nástroje a v kompozici. Odtud odešel na zámek Jánský vrch u Javorníka. Zde se stal jeho učitelem Karl Ditter z Dittersdorfu.

 

Od roku 1782 působil jako houslista v brněnském divadle a ve 24 letech se stal kapelníkem. Když divadlo v Brně vyhořelo, připojil se ke kočovné společnosti, se kterou hráli v Německu a Itálii. Poté byl zaměstnán v divadle ve Vídni. Podařilo se mu prorazit a některé jeho zpěvohry se hrály i v jiných divadlech. 

 

Byl celkem třikrát ženatý. Za svůj život vytvořil 277 zpěvoher, oper a pantonim. K nejznámějším patří například Kouzelná citera a Pražské sestry.

Autor Aneta Riemerová (Text sestavila)
Ověření životopis na webu obce Městečko Trnávka
Dodavatel dat Městská knihovna Moravská Třebová
Odkazy životopis na webu obce Městečko Trnávka
životopis v angličtině na webu Wikipedia.org