Moritz Schur

Nahlásit chybu
Vím víc informací
Datum narození 01. 01. 1860
Datum úmrtí 12. 04. 1933
Místo narození Náchod (okres Náchod)
Místo úmrtí Vídeň (Rakousko)
Profese a obor působení podnikatelé

Životopis

Byl to rakouský průmyslník. Byl jedním z nejvýznamnějších textilních podnikatelů.

 

Byl synem obchodníka s kůží. Studoval obchodní akademii v Praze, chvíli pracoval v pražském cukrovaru a poté v obchodu s obilím. V roce 1882 se oženil s Eugenií, dcerou textilního výrobce Isaaka Mautnera, a začal pracovat v jeho společnosti Isaac Mautner & Sohn. V roce 1884 získal tkalcovnu plátna, kterou zpočátku řídil z Náchoda. Podařilo se mu továrnu rozšířit a v roce 1892 přestěhoval sídlo firmy do Vídně. 

 

Během I. světové války a po vzniku Československa došlo k útlumu výroby a v roce 1923 přešla firma na výrobu umělého hedvábí.

 

V roce 1899 postavil v Moravské Třebové továrnu na hedvábí, která byla vybavena technickými inovacemi. V roce 1919 vstoupili do společnosti Schurovi synové Josef a Anton. Kvůli následným personálním problémům vzal Schur v roce 1920 do vedení svého synovce a zetě Kurta Goldschmida. 

 

Moritz Schur byl uznávaným a úspěšným podnikatelem. Byl místopředsedou Svazu československých výrobců hedvábí. Po jeho smrti panství a firmu dostali jeho děti. Kvůli konkurznímu řízení jim ale majetek předán nebyl.

 

Po sudetské krizi byla tkalcovna arizována a po skončení druhé světové války vyvlastněna Československem. Od roku 1947 byla podřízena textilní síti Východočeské bavlnářské závody a v roce 1964 zrušena.

 

Potomci Moritze Schura žádný majetek nedostali ani později v restituci.

 

Moritz byl i s manželkou pohřben ve staré židovské části vídeňského ústředního hřbitova.

Autor Aneta Riemerová (Text sestavila)
Ověření životopis na německé Wikipedii
Dodavatel dat Městská knihovna Moravská Třebová
Odkazy životopis na Wikipedia.org