Jiří František Pacák

Nahlásit chybu
Vím víc informací
Datum narození 1670
Datum úmrtí 11. 08. 1742
Místo narození Starý Rokytník (okres Trutnov)
Místo úmrtí Moravská Třebová (okres Svitavy)
Profese a obor působení sochaři

Životopis

Byl to barokní sochař, který působil prevážně na území východních Čech. Dlouho se myslelo, že byl členem dílny sochaře Matyáše Bernarda Brauna, ale dle nových poznatků tomu tak nebylo. Je ale možné, že s Braunem na některých zakázkách spolupracoval.

 

Od roku 1701 spolupracoval na sochařské výzdobě poutního kostela v Luži. Zlomovým okamžikem v jeho životě se pak stalo seznámení se s mladým sochařem Matyášem Braunem. Pacák se stal jeho pracovním konkurentem, ale i občasným spolupracovníkem a potom také pokračovatelem. V Litomyšli si založil prosperující dílnu. V roce 1738 se Pacák podruhé oženil v Moravské Třebové. Na sklonku života předal svou litomyšlskou dílnu svému synovi Františku Pacákovi. Zemřel v Moravské Třebové.

 

Mezi jeho díla patří sochy v Žirči u Dvora Králové, sochy na náměstí v Poličce. V Poličce okolo roku 1730 vytvořil ještě Kalvárii. V zámeckém parku v Litomyšli se z Pacákovy dílny dochovaly na ohradní zdi sochy antických bohů. Mělo se za to, že vytvořil Kalvárii v Moravské Třebové, ale ukázalo se, že jejím autorem je ve skutečnosti jeho současník sochař Severin Tischler.

 

Měl dva syny a tři dcery, z nichž jedna zemřela na mor.

Autor Aneta Riemerová (Text sestavila)
Ověření životopis na Wikipedii
Dodavatel dat Městská knihovna Moravská Třebová
Odkazy životopis na Wikipedia.org
životopis na webu Sdružení přátel Pardubického kraje
životopis na blogu Libora Drahoňovského