Databázi OSOBNOSTI REGIONŮ provozuje a vyvíjí Městská knihovna Česká Třebová

Franz Sales Steinbrecher

Nahlásit chybu
Vím víc informací
Datum narození
22. 01. 1799
Místo narození
Moravská Třebová (okres Svitavy)
Datum úmrtí
17. 10. 1873
Místo úmrtí
Moravská Třebová (okres Svitavy)
Zavřít formulář

Víte o uvedené osobě další informací? Vlastníte fotografie, kde je osoba zachycena? Máte k dispozici dokumenty, které se osoby týkají?
Budeme rádi, pokud se o ně podělíte a pomůžete nám tak rozšířít záznam dané osoby.
Děkujeme za Vaši pomoc.

E-mail pro případnou další komunikaci a ověření uvedených informací.
Pokud máte zájem probrat informace telefonicky.
Můžete nám sdělit informace, které záznam neuvádí, rozšíření stávajících informací, neuvedená data atp.
Můžete poslat i obrázky nebo další soubory, které jsou relevatní k infiormacím, které sdělujete.
Přetáhněte soubory sem nebo Vyberte v počítači
Zavřít formulář

Při vytváření záznamů o osobách vycházíme z veřejně přístupných zdrojů, literatury nebo osobních sdělení. Pokud jste nalezli chybně uvedenou informaci, špatný odkaz nebo nějaký překlep, dejte nám vědět. Rádi záznam opravíme nebo doplníme.
Děkujeme za Vaši pomoc.

E-mail pro případnou další komunikaci a ověření uvedených informací.
Pokud máte zájem probrat informace telefonicky.
Uveďte jakou informaci považujete za chybnou nebo nepřesnou. Budeme rádi, pokud uvedete zdroj, ze kterého čerpáte.
Zavřít formulář
Na vytváření záznamů na portálu OsobnostiRegionu.cz spolupracuje několik paměťových institucí. Cílem projektu je vyhledávání zajímavých osobností, které se váží k regionům a místním komunitám. Aby se databáze mohla rozvíjet i v budoucnu, hledáme zajímavé osobnosti i mezi žijícími.
Pokud některou vybereme a rozhodneme se pro její zařazení, volíme vždy osoby veřejně známé a činné.
Uvědomujeme si, že veřejný zájem nesmí být na úkor práv jednotlivce. Pokud s uveřejněním v databázi nesouhlasíte, stačí odešlete tuto žádost. Po ověření, že žadatelem je uveřejněná osoba záznam obratem odstraníme. Učiníme také technicko-procesní opatření k zamezenní opakovaného vložení osoby do databáze.

E-mail pro případnou další komunikaci a ověření uvedených informací.
Pokud máte zájem probrat informace telefonicky.
Pokud nám k žádosti chcete také něco sdělit.

Byl to rakouský podnikatel a politik německé národnosti, poslanec Moravského zemského sněmu a starosta Moravské Třebové.
Narodil se do rodiny Franze Augustina Steinbrechera, který založil barvírnu v Brněnské ulici v Moravské Třebové. Franz Sales po studiích nastoupil do rodinného podniku. Patřil mu dům čp. 78 na náměstí. V roce 1822 převzal po otci vedení rodinné barvírenské firmy. V roce 1830 získal společně s bratrem oprávnění na firmu Gebrüder Steinbrecher. Franz Sales do ní vložil dvě třetiny kapitálu a patřily mu i dvě třetiny zisku. Ředitelem firmy zůstal až do své smrti. V roce 1870 postavil továrnu na ulici Lanškrounská v Moravské Třebové pro své syny z druhého manželství. Byla to první mechanická tkalcovna na Moravě.
Kromě závodu v Moravské Třebové koupil mechanickou přádelnu v Českém Krumlově a podílel se na budování mechanické přádelny v Šumperku. Ve věku 23 let se oženil. Jeho manželkou byla Josefa Hofmannová. Krátce po svatbě ho ale manželka opustila. nakonec ale k rozvodu nedošlo a nakonec spolu zůstali dalších 20 let do Josefiny smrti. Jeho druhou manželkou byla Karolina Kauseková. Od roku 1844 zastával post starosty Moravské Třebové, roku 1850 rezignoval a dále zůstal členem zastupitelstva. V roce 1856 byl však znovu zvlen starostou města ve funkci zůstal do roku 1870.  V roce 1848 byl zvolen do Moravského zemského sněmu za kurii městskou, obvod Moravská Třebová.  Po jeho smrti nebylo jasné, kdo by měl vést jeho firmu, protože měl mnoho synů. Ještě v 80. letech 19. století se firmě dařilo, později se objevily ekonomické problémy a v roce 1890 firma zkrachovala.

Autor
Aneta Riemerová (Text sestavila)
Ověření
životopis na Wikipedia.org
Dodavatel dat
Městská knihovna Moravská Třebová

Databázi vyvíjí a provozuje

Městská knihovna Česká Třebová
Smetanova 173, Česká Třebová, 560 02


Logo Městské knihovny Česká Třebová

V databázi je aktuálně

2661 záznamů o osobách.
Chybí vám v databázi
nějaká osobnost?
Napište nám o ní.