Franz Sales Steinbrecher

Nahlásit chybu
Vím víc informací
Zobrazit všechny fotografie (2)
Datum narození 22. 01. 1799
Datum úmrtí 17. 10. 1873
Místo narození Moravská Třebová (okres Svitavy)
Místo úmrtí Moravská Třebová (okres Svitavy)
Profese a obory působení továrníci, poslanci, podnikatelé, starostové, politici

Životopis

Byl to rakouský podnikatel a politik německé národnosti, poslanec Moravského zemského sněmu a starosta Moravské Třebové.

 

Narodil se do rodiny Franze Augustina Steinbrechera, který založil barvírnu v Brněnské ulici v Moravské Třebové. Franz Sales po studiích nastoupil do rodinného podniku. Patřil mu dům čp. 78 na náměstí. V roce 1822 převzal po otci vedení rodinné barvírenské firmy.

 

V roce 1830 získal společně s bratrem oprávnění na firmu Gebrüder Steinbrecher. Franz Sales do ní vložil dvě třetiny kapitálu a patřily mu i dvě třetiny zisku. Ředitelem firmy zůstal až do své smrti. V roce 1870 postavil továrnu na ulici Lanškrounská v Moravské Třebové pro své syny z druhého manželství. Byla to první mechanická tkalcovna na Moravě. 

 

Kromě závodu v Moravské Třebové koupil mechanickou přádelnu v Českém Krumlově a podílel se na budování mechanické přádelny v Šumperku.

 

Ve věku 23 let se oženil. Jeho manželkou byla Josefa Hofmannová. Krátce po svatbě ho ale manželka opustila. nakonec ale k rozvodu nedošlo a nakonec spolu zůstali dalších 20 let do Josefiny smrti. Jeho druhou manželkou byla Karolina Kauseková.

 

Od roku 1844 zastával post starosty Moravské Třebové, roku 1850 rezignoval a dále zůstal členem zastupitelstva. V roce 1856 byl však znovu zvolen starostou města ve funkci zůstal do roku 1870. 

 

V roce 1848 byl zvolen do Moravského zemského sněmu za kurii městskou, obvod Moravská Třebová.  

 

Po jeho smrti nebylo jasné, kdo by měl vést jeho firmu, protože měl mnoho synů. Ještě v 80. letech 19. století se firmě dařilo, později se objevily ekonomické problémy a v roce 1890 firma zkrachovala.

Autor Aneta Riemerová (Text sestavila)
Ověření životopis na Wikipedia.org
Dodavatel dat Městská knihovna Moravská Třebová
Odkazy životopis na Wikipedia.org