Josef Lidl

Nahlásit chybu
Vím víc informací
Zobrazit všechny fotografie (2)
Datum narození 22. 08. 1911
Datum úmrtí 15. 04. 1999
Místo narození Moravská Třebová (okres Svitavy)
Místo úmrtí Německo
Profese a obory působení grafici, historici, spisovatelé, hudebníci

Životopis

Byl to německý grafik, spisovatel, historik a hudebník.

Vyrostl v Moravské Třebové jako syn vedoucího pivovaru. Měl dva bratry.  Už v dětství bral hodiny houslí a klavíru. Studoval výtvarnou a hudební výchovu na Karlově univerzitě v Praze.

Od roku 1936 učil na gymnáziu v Novém Jičíně. V roce 1939 byl Lidl převelen znovu do rodné Moravské Třebové. Zde učil hudbu na gymnáziu. Založil tam také smyčcový kvartet. Podílel se také na vydáván í Hřebečské ročenky. Řídil hřebečský pěvecký a taneční soubor. Vydal publikaci Hřebečsko - obraz jednoho jazykového ostrova. V roce 1940 byl povolán do Wehrmachtu. Po odsunu Němců z Československa se jeho bydlištěm staly Střední Franky. V roce 1950 se rodina přesunula do Weissenburgu, kde jako učitel působil až do roku 1976.

V roce 1952 pořádal setkání lidí vysídlených z Moravské Třebové. Založil Hřebečské muzeum a archiv v Göppingenu. V roce 1954 spoluzakládal pěveckou skupinu Schönhengster. V letech 1960 až 1986 dirigoval weissenburský orchestr. Zasloužil se o otevření Treuchtlingenského folklorního muzea.

Získal čestné občanství města Treuchtlingen a na jeho počest po něm pojmenovali i ulici. Byl velmi ceněným ilustrátorem mnoha místních i naučných knih, časopisů a výstav. 

Za svou různorodou uměleckou tvorbu byl několikrát vyznamenán sudetoněmeckým etnikem, jeho bydlištěm Weißenburg a veřejnými institucemi.

Zemřel v Weissenburgu. 

Autor Aneta Riemerová (Text sestavila)
Ověření Moravskotřebovský zpravodaj 8/2021
Dodavatel dat Městská knihovna Moravská Třebová
Odkazy životopis na Wikipedia.org
životopis na webu Sdj-geschichte.de