Ludwig Vinzenz Holzmaister

Nahlásit chybu
Vím víc informací
Zobrazit všechny fotografie (2)
Datum narození 31. 07. 1849
Datum úmrtí 16. 02. 1923
Místo narození Moravská Třebová (okres Svitavy)
Místo úmrtí New York (New York, Spojené státy Americké)
Profese a obory působení mecenáši umění, cestovatelé

Životopis

Narodil se jako třetí syn obchodíka Alexandera Holzmeistera a jeho ženy Aloisie, která pocházela z významné rodiny Wondrových. V roce 1856 se rodina zřejmě kvůli krachu podnikání přestěhovala do Rakouska a L. V. Holzmeister navštěvoval školy v Klagenfurtu a Štýrském Hradci, kde studoval obchod s textilním zbožím. Chvíli pracoval jako účetní ve Vídni.

 

Po přestěhování za strýcem Antonem Wondrou v New Yorku získal občanství a založili firmu na dovoz rukavic. Podnik poté převzalů a rozšířil i do Německa. Poprvé se oženil v roce 1874, ale hned v dalším roce jeho manželka Louisa tragicky zahynula při ztroskotání parníku. Podruhé se oženil v roce 1878 s Mary Marthou. Holzmeister postupně zbohatl a roku 1900 podnikání předal švagrovi a věnoval se cestování. Při svých cestách vytvořil etnografickou sbírku, většinu věnoval do muzea ve svém rodném městě. Cestoval například do Japonska, Austrálie, na Nový Zéland, do Indie, do Barmy, na Cejlon, do Šanghaje, na Jávu, do Tuniska a Egypta.

 

Městu Moravská Třebová poskytoval finanční dary a od roku 1902 byl mecenášem moravskotřebovského muzea. Do muzejní sbírky daroval spoustu předmětů ze svých cest. Financoval také výstavbu nové budovy muzea. Holzmeister měl německé kořeny, takže muzeum bylo určeno především pro Němce, pracovat tam mohli také jen Němci, mluvit se tam museli jen německy a všechny popisky byly taktéž pouze v němčině. Dokonce si přál, aby byly jeho sbírky odděleny od jiných sbírek. Kvůli tomu docházelo ke sporům a tehdejší správce muzea Alois Czerny zvažoval odchod.

 

Největší chloubou expozice byla a stále je mumie princezny Hereret, kterou koupil v egyptském starožitnictví. Z Afriky dále pocházela například nakkádská keramika, mumifikovaná kočka a buben ze Súdánu. Z Indie zase přivezl mosazné nádoby, mramorové sošky, malby indických božstev a alabastrový model Tádž Mahalu. Z Japonska dovezl čajovou keramiku a čtyři samurajské meče z 15. až 19. století.

 

Do Moravské Třebové jezdil cca jednou ročně, což skončilo během I. světové války a po jejím skončení jiíž trpěl vážnými zdravotními problémy a cestovat už nezačal. V roce 1923 zemřel v New Yorku.

Autor Aneta Riemerová (Text sestavila)
Ověření web muzea v Moravské Třebové
Dodavatel dat Městská knihovna Moravská Třebová
Odkazy životopis na webu Euro.cz
historie Muzea v Moravské Třebové