prof. Alois Břetislav Malich

Nahlásit chybu
Vím víc informací
Datum narození 24. 03. 1899
Datum úmrtí 13. 07. 1958
Místo narození Litomyšl (okres Svitavy)
Profese a obory působení učitelé, středoškolští učitelé, pedagogové, přírodovědci, ornitologové , geologové, paleontologové , mineralogové

Životopis

Narodil se v Litomyšli v rodině krejčího Alexandra Malicha. Vystudoval místní gymnázium a v Praze Filozofickou a Přírodovědeckou fakultu UK. Studia zakončil promocí v roce 1923. Nejprve byl zaměstnán jako pomocná vědecká síla při Mineralogickém ústavu Přírodovědecké fakulty UK, po roce nastoupil dráhu středoškolského pedagoga. Začínal jako suplent, definitivní profesuru získal od 21. května 1929. Učil na gymnáziích v Litomyšli, v Českých Budějovicích, Užhorodě a nakonec v České Třebové, kde působil v letech 1937 až 1958. Profesor Malich vyučoval podle své aprobace převážně zeměpisu a přírodopisu.

Přírodní vědy byly jeho velkou láskou a předmětem celoživotního studia. Věnoval se zejména ornitologii a z geologických věd pak mineralogii a paleontologii. Výsledky ze sběratelské činnosti zveřejňoval v odborném tisku. Své hluboké vědomosti si nenechával pro sebe. Přenášel je nejen do vyučovacího procesu, ale i na širokou veřejnost svými poutavými přednáškami. Oblíbené bývaly i jím pořádané přírodovědecky zaměřené exkurze po okolních lokalitách. Na českotřebovském gymnáziu spravoval přírodovědecké sbírky.

Události v životě

zaměstnání: 1923  –  1924
MístoPraha (okres Praha)
KorporaceMineralogický ústav Přírodovědecké fakulty UK
Popis

Praha, Mineralogický ústav Přírodovědecké fakulty UK


zaměstnání: 1937  –  1958
MístoČeská Třebová (okres Ústí nad Orlicí)
KorporaceGymnázium
Popis

vyučoval podle své aprobace převážně zeměpisu a přírodopisu

Ověření www (Českotřebovský zpravodaj - Kalendárium), cit. 11.07.2011
Dodavatel dat Městská knihovna Česká Třebová