Severin Tischler

Nahlásit chybu
Vím víc informací
Datum narození 12. 10. 1705
Datum úmrtí 13. 11. 1743
Místo narození Svitavy (okres Svitavy)
Místo úmrtí Moravská Třebová (okres Svitavy)
Profese a obor působení sochaři

Životopis

Byl to český pozdně barokní sochař. Působil hlavně v Moravské Třebové. Narodil se jako druhý z osmi dětí Adama Tischlera a jeho ženy Anny Bittnerové. V roce 1733 se ve Svitavách oženil s Paulinou Grosmischovou. Měli spolu tři děti, syna Wilhelma Leopolda a dvě dcery Marii Josefu a Annu Victorii.
Počátek tvorby navazuje na dílo Matyáše Bernarda Brauna, ale později se zařadil do širšího uměleckého proudu tehdejší střední Evropy. Většina jeho děl byla původně připisována litomyšlskému sochaři Jiřímu Františku Pacákovi. Působil na pomezí východních Čech a severní Moravy, na Náchodsku a v Podkrkonoší. Pravděpodobně se vyučil v dílně Jiřího Františka Pacáka.
Mezi jeho díla patří například erb se sochami Minervy a Herkula a socha sv. Jana Nepomuckého na radnici v Náchodě, socha krále Davida ve Rtyni, sošky P. Marie Bolestné, sv. Jana Evangelisty a sv. Jana Evangelisty v Reginálním muzeu v Litomyšli.
V Moravské Třebové to je například oltář sv. Kříže, socha Vzkříšeného Krista v depozitáři, kazatelna, oltář sv. Jana Nepomuckého, Kalvárie na Křížovém vrchu (dříve bylo přisuzováno Pacákovi, pašijový cyklus ve františkánském klášteře. V Městečku Trnávce Mariánský sloup, v Jaroměřicích socha Vzkříšeného Krista v poutním kostele Povýšení sv. Kříže. V České Skalici hlavní oltář, krucifix v lodi a kazatelna v kostele Nanebevzetí Panny Marie. V Hronově vytvořil sochy na podstavci Mariánského sloupu, v Rýmařově sochu sv. Jana Nepomuckého. V Branné sochu sv. Jana Nepomuckého v kostele sv. Michala. Dále například sloup Nejsvětější Trojice ve Svitavách, sousoší P. Marie s Ježíškem v Křenově, sloup Panny Marie a sv. Jana Nepomuckého v Uničově, sochy andělů v kostele sv. Jana Křtitele v Tatenici...

Autor Aneta Riemerová (Text sestavila)
Ověření PAVLÍČEK, Martin. Severin Tischler: sochař pozdního baroka na pomezí Moravy a Čech. Olomouc: Muzeum umění Olomouc, 2008. ISBN 978-80-85227-99-4.
Dodavatel dat Městská knihovna Svitavy
Městská knihovna Moravská Třebová
Odkazy životopis na Wikipedia.org