Databázi OSOBNOSTI REGIONŮ provozuje a vyvíjí Městská knihovna Česká Třebová

Severin Tischler

Nahlásit chybu
Vím víc informací
Datum narození
12. 10. 1705
Místo narození
Svitavy (okres Svitavy)
Datum úmrtí
13. 11. 1743
Místo úmrtí
Moravská Třebová (okres Svitavy)
Profese a obory působení
Zavřít formulář

Víte o uvedené osobě další informací? Vlastníte fotografie, kde je osoba zachycena? Máte k dispozici dokumenty, které se osoby týkají?
Budeme rádi, pokud se o ně podělíte a pomůžete nám tak rozšířít záznam dané osoby.
Děkujeme za Vaši pomoc.

E-mail pro případnou další komunikaci a ověření uvedených informací.
Pokud máte zájem probrat informace telefonicky.
Můžete nám sdělit informace, které záznam neuvádí, rozšíření stávajících informací, neuvedená data atp.
Můžete poslat i obrázky nebo další soubory, které jsou relevatní k infiormacím, které sdělujete.
Přetáhněte soubory sem nebo Vyberte v počítači
Zavřít formulář

Při vytváření záznamů o osobách vycházíme z veřejně přístupných zdrojů, literatury nebo osobních sdělení. Pokud jste nalezli chybně uvedenou informaci, špatný odkaz nebo nějaký překlep, dejte nám vědět. Rádi záznam opravíme nebo doplníme.
Děkujeme za Vaši pomoc.

E-mail pro případnou další komunikaci a ověření uvedených informací.
Pokud máte zájem probrat informace telefonicky.
Uveďte jakou informaci považujete za chybnou nebo nepřesnou. Budeme rádi, pokud uvedete zdroj, ze kterého čerpáte.
Zavřít formulář
Na vytváření záznamů na portálu OsobnostiRegionu.cz spolupracuje několik paměťových institucí. Cílem projektu je vyhledávání zajímavých osobností, které se váží k regionům a místním komunitám. Aby se databáze mohla rozvíjet i v budoucnu, hledáme zajímavé osobnosti i mezi žijícími.
Pokud některou vybereme a rozhodneme se pro její zařazení, volíme vždy osoby veřejně známé a činné.
Uvědomujeme si, že veřejný zájem nesmí být na úkor práv jednotlivce. Pokud s uveřejněním v databázi nesouhlasíte, stačí odešlete tuto žádost. Po ověření, že žadatelem je uveřejněná osoba záznam obratem odstraníme. Učiníme také technicko-procesní opatření k zamezenní opakovaného vložení osoby do databáze.

E-mail pro případnou další komunikaci a ověření uvedených informací.
Pokud máte zájem probrat informace telefonicky.
Pokud nám k žádosti chcete také něco sdělit.

Byl to český pozdně barokní sochař. Působil hlavně v Moravské Třebové. Narodil se jako druhý z osmi dětí Adama Tischlera a jeho ženy Anny Bittnerové. V roce 1733 se ve Svitavách oženil s Paulinou Grosmischovou. Měli spolu tři děti, syna Wilhelma Leopolda a dvě dcery Marii Josefu a Annu Victorii.
Počátek tvorby navazuje na dílo Matyáše Bernarda Brauna, ale později se zařadil do širšího uměleckého proudu tehdejší střední Evropy. Většina jeho děl byla původně připisována litomyšlskému sochaři Jiřímu Františku Pacákovi. Působil na pomezí východních Čech a severní Moravy, na Náchodsku a v Podkrkonoší. Pravděpodobně se vyučil v dílně Jiřího Františka Pacáka.
Mezi jeho díla patří například erb se sochami Minervy a Herkula a socha sv. Jana Nepomuckého na radnici v Náchodě, socha krále Davida ve Rtyni, sošky P. Marie Bolestné, sv. Jana Evangelisty a sv. Jana Evangelisty v Reginálním muzeu v Litomyšli.
V Moravské Třebové to je například oltář sv. Kříže, socha Vzkříšeného Krista v depozitáři, kazatelna, oltář sv. Jana Nepomuckého, Kalvárie na Křížovém vrchu (dříve bylo přisuzováno Pacákovi, pašijový cyklus ve františkánském klášteře. V Městečku Trnávce Mariánský sloup, v Jaroměřicích socha Vzkříšeného Krista v poutním kostele Povýšení sv. Kříže. V České Skalici hlavní oltář, krucifix v lodi a kazatelna v kostele Nanebevzetí Panny Marie. V Hronově vytvořil sochy na podstavci Mariánského sloupu, v Rýmařově sochu sv. Jana Nepomuckého. V Branné sochu sv. Jana Nepomuckého v kostele sv. Michala. Dále například sloup Nejsvětější Trojice ve Svitavách, sousoší P. Marie s Ježíškem v Křenově, sloup Panny Marie a sv. Jana Nepomuckého v Uničově, sochy andělů v kostele sv. Jana Křtitele v Tatenici...

Autor
Aneta Riemerová (Text sestavila)
Ověření
PAVLÍČEK, Martin. Severin Tischler: sochař pozdního baroka na pomezí Moravy a Čech. Olomouc: Muzeum umění Olomouc, 2008. ISBN 978-80-85227-99-4.
Dodavatel dat
Městská knihovna Svitavy
Městská knihovna Moravská Třebová

Databázi vyvíjí a provozuje

Městská knihovna Česká Třebová
Smetanova 173, Česká Třebová, 560 02


Logo Městské knihovny Česká Třebová

V databázi je aktuálně

2661 záznamů o osobách.
Chybí vám v databázi
nějaká osobnost?
Napište nám o ní.