Josef Ferdinand Nesmüller (Pseudonym)

Nahlásit chybu
Vím víc informací
Datum narození 19. 03. 1818
Datum úmrtí 09. 05. 1895
Místo narození Moravská Třebová (okres Svitavy)
Místo úmrtí Německo
Profese a obory působení skladatelé, dramatici , herci, režíséři, hudebníci

Životopis

By to rakousko-německý herec, dramatik, hudebník, skladatel a režisér. Původním jménem Josef Ferdinand Müller.

 

Narodil se do rodiny ševce a vyučil se obuvníkem. Potom navstěvoval učitelský seminář a stal se asistentem pedagoga a druhým houslistou v orchestru v Olomouci.

 

Měl angažmá v Olomouci a v Prostějově, potom se přidal k putovní herecké společnosti herce Eduarda Leucherta, s jehož dcerou Anežkou (Agnes) se v roce 1841 oženil. Po svatbě si začal říkat Nesmüller. Dále byl angažován v Magdeburgu, Hamburku, v Drážďanech, ve Vídni a nakonec se na delší dobu usadili v Drážďanech, kde měl letní divadlo.


V roce 1864 jeho žena založila pravděpodobně první divadlo pro děti v německy mluvícím světě, ale fungovalo jen dva roky. V roce 1881 mu byla odebrána divadelní licence a od té doby on i jeho žena hostovali v různých divadlech, například v divadle Thalia v Hamburku, kde se pak usadili. Po roce 1887 se už nevěnoval divadlu, ale jen dráze spisovatele.

 

Zemřel v Hamburku a místo jeho pohřbení je neznámé. Napsal velké množství her, především frašky a komedie se zpěvem. Jako herec se věnoval převážně komickým rolím a hrál hlavní role ve svých hrách.

Autor Aneta Riemerová (Text sestavila)
Ověření životopis na německé Wikipedii
Dodavatel dat Městská knihovna Moravská Třebová
Odkazy životopis na Wikipedia.org
životopis na hrebecsko.blogspot.com