Franz Spina

Nahlásit chybu
Vím víc informací
Zobrazit všechny fotografie (2)
Datum narození 05. 10. 1868
Datum úmrtí 17. 09. 1938
Místo narození Městečko Trnávka (okres Svitavy)
Místo úmrtí Praha (okres Praha)
Profese a obory působení učitelé, publicisté, politici

Životopis

Politik a publicista německé národnosti.

 

Narodil se do rodiny řezníka Franze Spiny a jeho manželky Marie. Navštěvoval lidovou školu v Městečku Trnávce a potom na piaristickém gymnáziu v Moravské Třebové, kde získal maturitu. 

 

V roce 1887 nastoupil na studia germanistiky, klasické filologie a filosofie ve Vídni. Chtěl se stát středoškolským učitelem. V roce 1892 složil v Praze státní zkoušku z učitelství němčiny, latiny a řečtiny. Roku 1901 promoval a získal doktorát z filosofie.

 

Pracoval v Broumově a Uničově, v letech 1901–1905 působil jako profesor na gymnáziu v Moravské Třebové. Spolu s Aloisem Czernym začali vydávat Vlastivědný věstník Hřebečska. Potom pracoval na gymnáziu v Praze

 

Psal o českých a slovenských kulturních dějinám. Byl spoluzakladatelem a redaktorem časopisu Slavische Rundschau. Vydal staročeské památky Frantova práva a Legenda o sv. Kateřině". Je také autorem studie o českých tiscích v Norimberku v 16. století.

 

Roku 1926 se stal ministrem veřejných prací, od roku 1929 do roku 1935 působil jako ministr zdravotnictví a tělovýchovy.

 

Jeho manželkou byla Valerie Veiglová, která se také narodila v Městečku Trnávce. Měli spolu dvě děti, syna Herberta, který však v mladém věku zemřel, a dceru Margaret.

 

Až do své smrti byl věrný myšlence společného soužití Čechu a Němců.

Autor Aneta Riemerová (Text sestavila)
Ověření životopis na Wikipedii
Dodavatel dat Městská knihovna Moravská Třebová
Odkazy životopis na Wikipedia.org
životopis na webu obce Městečko Trnávka