František Wenzl

Nahlásit chybu
Vím víc informací
Zobrazit všechny fotografie (4)
Datum narození 28. 04. 1889
Datum úmrtí 09. 06. 1942
Místo narození Unerázka (Bezděčí u Trnávky, okres Svitavy)
Místo úmrtí Brno (okres Brno)
Profese a obory působení poslanci, učitelé, politici, pedagogové

Životopis

Byl to československý učitel, poslanec. Narodil se do rodiny unerazkého starosty Františka a jeho ženy Emilie. Měl dvě sestry (Delfínu a Marii) a jednoho bratra (Huga). Po smrti otce se jeho maminka znovu vdala za Františka Henzla z Mezihoří a měli spolu ještě dceru Emilii.

 

Navštěvoval školu v Bezděčí a pak gymnázium v Prostějově. Po maturitě nastoupil na filozofickou fakultu v Praze. Složil učitelské zkoušky z češtiny a němčiny.

 

Už od mládí se věnoval psaní poezie. V roce 1914 byl povolán na ruskou frontu. V boji byl raněn a na frontu se už nevrátil. V roce 1917 zemřel jeho bratr Hugo, který měl převzít rodinny statek. František se tedy musel vrátit domů a postarat se o statek. Zároveň učil v Jevíčku a poté ve Velkých Opatovicích.

 

Oženil se s Vlastou Fialovou a měli spolu tři děti, dceru Blaženu, která v dětství zemřela, dceru Danicu a syna Jiřího. Starali se ještě o jedno dítě, které nebylo jejich vlastní. Byl předsedou zemědelského družstva. Během jeho předsenictví byl vybudován zavlažovací systém, vodovod v Unerázce a také železniční zastávka v Mezihoří.

 

V roce 1926 zvolen do čela Ústředního svazu českých hospodářských společenstev. Dále byl vysokoškolským pedagogem, přednášel v Brně. V roce 1925 se stal poslancem za Republikánskou stranu československého venkova.

 

Po Mnichově se aktivně zapojil do odbojové činnosti a financoval zahraniční odboj. 5. června 1942 byl zatčen, 8. června odsouzen a další den popraven.

 

Jeho syn Jiří se také účastnil protinacistického odboje a byl zavražděn nacisty 15. dubna 1945 v Petrůvce. 

Autor Aneta Riemerová (Text sestavila)
Ověření životopis na webu obce Městečko Trnávka
Dodavatel dat Městská knihovna Moravská Třebová
Odkazy životopis na webu obce Městečko Trnávka
životopis na Wikipedia.org
životopis na Wikipedia.org
životopis na Internetové encyklopedii dějin Brna