Viktor Stoupal

Nahlásit chybu
Vím víc informací
Zobrazit všechny fotografie (2)
Datum narození 17. 07. 1888
Datum úmrtí 12. 11. 1944
Místo narození Městečko Trnávka (okres Svitavy)
Místo úmrtí Brno (okres Brno)
Profese a obory působení poslanci, politici

Životopis

Národohospodář a politik. Je spolu s F. Wenzlem představitelem nastupující generace po F. Spinovi a R. Pillichovi.

Narodil se do rodiny šafáře Františka Stoupala a jeho manželky Anny. Navštěvoval školu v Městečku Trnávce a poté gymnázium v Prostějově společně s kamarádem F. Wenzlem. Po maturitě studoval práva v Praze. Studium ale nedokončil a věnoval se práci v Národní jednotě, kde od listopadu 1909 pracoval jako druhý tajemník.

Během I. světové války narukoval. V roce 1918 se oženil s Vlastimilou Uherkovou z Dobrčic. Měli spolu dvě děti, syna Viktora a dceru Vlastimilu.

Po vzniku republiky byl jmenován poslancem revolučního národního shromáždění. Na svou vlastní žádost byl uvolněn a stal se přísedícím zemského úřadu v Brně za zemědělství. Po roce 1935 se zapojil do vyjednávání s Henleinovou Sudetoněmeckou stranou a později s hitlerovským Německem. Má významný podíl na vzniku dvou vysokých škol na Moravě: Vysoké školy zemědělské a lesnické v Brně a Vysoké školy veterinářské. Jeho aktivity nezahrnovaly pouze zemědělství, ale byl aktivní i v pojišťovnictví, bankovnictví, energetiku.

Po roce 1935 byl místopředsedou agrární strany. Po atentátu na Heidricha byl zatčen a odsouzen k smrti. Prezident Hácha mu zařádil milost a on zemřel v 56 letech v roce 1944 po mozkové příhodě. 

Autor Aneta Riemerová (Text sestavila)
Ověření životopis na webu obce Městečko Trnávka
Dodavatel dat Městská knihovna Moravská Třebová
Odkazy životopis na webu obce Městečko Trnávka
životopis na Wikipedia.org