Eduard Landa

Nahlásit chybu
Vím víc informací
Datum narození 14. 03. 1926
Datum úmrtí 07. 04. 2006
Místo narození Žamberk (okres Ústí nad Orlicí)
Místo úmrtí Žamberk (okres Ústí nad Orlicí)
Profese a obor působení malíři

Životopis

Eduard Landa byl společně se svým dvojčetem, sestrou Helenou, jedním ze sedmi dětí písmomalíře Landy, který do Žamberka přišel v roce 1914 z Prahy. Po absolvování obecné a měšťanské školy se u svého otce (stejně jako jeho jediný bratr) vyučil písmomalířem. Malování bylo koníčkem, jímž se mladý Landa ve volných chvílích intenzivně zabýval. Vzorem mu byli mnozí malíři, kteří v Žamberku a okolí působili a u nichž čerpal zkušenosti a poznával různé techniky malby. V nedalekém Kunvaldu působil akademický malíř Ludvík Vacátko a v Rybné nad Zdobnicí Jan Slavíček (syn Antonína Slavíčka). Tito dva umělci ovlivnili Eduarda Landu asi nejsilněji.
Eduard Landa se nejvíce věnoval malování krajinek podhůří Orlických hor a rodného Žamberka, provedených technikou akvarelu, část jeho tvorby byla též zátiší. Zvládl však i jiné techniky, včetně olejomalby a vypracoval si svůj charakteristický osobitý styl, který se lety ustálil a je snadno rozpoznatelný.
I když se Landovi nedostalo akademického vzdělání a musel se spoléhat na to co se přiučil u starších kolegů, svou pílí se propracoval mezi nejlepší malíře regionu a za to byl v roce 1998 odměněn čestným členstvím Masarykovy akademie umění v Praze.

Ověření Malíři Orlicka a Podorlicka, Jitka Boučková, Městské muzeum Lanškroun, 1996
Dodavatel dat Městská knihovna Ústí nad Orlicí