Databázi OSOBNOSTI REGIONŮ provozuje a vyvíjí Městská knihovna Česká Třebová

Friedrich Lang

Nahlásit chybu
Vím víc informací
Datum narození
12. 01. 1915
Místo narození
Moravská Třebová (okres Svitavy)
Datum úmrtí
29. 12. 2003
Místo úmrtí
Hannover (Německo)
Zavřít formulář

Víte o uvedené osobě další informací? Vlastníte fotografie, kde je osoba zachycena? Máte k dispozici dokumenty, které se osoby týkají?
Budeme rádi, pokud se o ně podělíte a pomůžete nám tak rozšířít záznam dané osoby.
Děkujeme za Vaši pomoc.

E-mail pro případnou další komunikaci a ověření uvedených informací.
Pokud máte zájem probrat informace telefonicky.
Můžete nám sdělit informace, které záznam neuvádí, rozšíření stávajících informací, neuvedená data atp.
Můžete poslat i obrázky nebo další soubory, které jsou relevatní k infiormacím, které sdělujete.
Přetáhněte soubory sem nebo Vyberte v počítači
Zavřít formulář

Při vytváření záznamů o osobách vycházíme z veřejně přístupných zdrojů, literatury nebo osobních sdělení. Pokud jste nalezli chybně uvedenou informaci, špatný odkaz nebo nějaký překlep, dejte nám vědět. Rádi záznam opravíme nebo doplníme.
Děkujeme za Vaši pomoc.

E-mail pro případnou další komunikaci a ověření uvedených informací.
Pokud máte zájem probrat informace telefonicky.
Uveďte jakou informaci považujete za chybnou nebo nepřesnou. Budeme rádi, pokud uvedete zdroj, ze kterého čerpáte.
Zavřít formulář
Na vytváření záznamů na portálu OsobnostiRegionu.cz spolupracuje několik paměťových institucí. Cílem projektu je vyhledávání zajímavých osobností, které se váží k regionům a místním komunitám. Aby se databáze mohla rozvíjet i v budoucnu, hledáme zajímavé osobnosti i mezi žijícími.
Pokud některou vybereme a rozhodneme se pro její zařazení, volíme vždy osoby veřejně známé a činné.
Uvědomujeme si, že veřejný zájem nesmí být na úkor práv jednotlivce. Pokud s uveřejněním v databázi nesouhlasíte, stačí odešlete tuto žádost. Po ověření, že žadatelem je uveřejněná osoba záznam obratem odstraníme. Učiníme také technicko-procesní opatření k zamezenní opakovaného vložení osoby do databáze.

E-mail pro případnou další komunikaci a ověření uvedených informací.
Pokud máte zájem probrat informace telefonicky.
Pokud nám k žádosti chcete také něco sdělit.

Byl to letec Luftwaffe. Byl považován za druhého nejlepšího pilota střemhlavého bitevního letounu Junkers 87 Stuka (na prvním místě Hans Ulrich Rudel. Odlétal přes 1000 bojových letů a nebyl ani jednou sestřelen.
Narodil se do rodiny Franze Langa, učitele na gymnáziu v Moravské Třebové, a jeho ženy Pauly. Žil také v Linzi, Bukovině a Černovicích, kde jeho otec pracoval jako učitel a správce na německém gymnáziu, které studoval i jeho syn Friedrich. V roce 1931 se zúčastnil vyhlídkového letu, což probudilo jeho zájem o létání. Dále studoval matematiku a fyziku na Černovické univerzitě. Chtěl studovat konstrukce letadel na německé univerzitě, ale rodina na to neměla dostatek financí.
V roce 1935 získal německé občanství a přihlásil se k leteckému výcviku, obdržel letecký průkaz A-2 a ve stejném roce nastoupil k 9. praporu 28. pěšího regimentu. Na jeho žádost byl ale přeřazen k leteckému palubnímu personálu u KG 153. Dostal se do letecké školy v Drážďanech a v roce 1938 byl povýšen do hodnoti poručíka. Prošel výcvikem na letounech Dornier 23, Junkers 52, Heinkel 46, Heinkel 123 a Junkers 87. Účastnil bojových letů proti Holandsku, Belgii i Francii. 8. června 1940 byl těžce zraněn při jednom z útoků. V roce 1941 byl vyznamenán Rytířským křížem za 300 bojových nasazení proti nepříteli. V červnu 1944 se ujal velení letecké školy ve Vyškově u Brna. 4. července 1944 mu Adolf Hitler předal ve Vlčím doupěti Meč k Rytířskému kříži za 1000 bojových letů. Ke konci války byl zraněn a později zajat Američany a propuštěn až v srpnu 1945.
Po válce učil na základní škole v Gundelsheim u Neckaru, ale z místa byl vyhozen a potom pracoval jako zedník. V roce 1947 se oženil. Od roku 1955 pracoval jako inženýr ve stavebnictví. V roce 1956 vstoupil do obnovených německých ozbrojených sil, ale kvůli cévní chorobě se k létání již nemohl vrátit. Mezi lety 1961 - 1963 byl velitelem ve výcvikové škole Luftwaffe. V roce 1961 byl povýšen do hodnosti podplukovníka. Roku 1971 odešel do důchodu a až do smrti žil v Hannoveru.

Autor
Aneta Riemerová (Text sestavila)
Ověření
životopis Friedricha Langa na webu iDnes.cz
Dodavatel dat
Městská knihovna Moravská Třebová

Databázi vyvíjí a provozuje

Městská knihovna Česká Třebová
Smetanova 173, Česká Třebová, 560 02


Logo Městské knihovny Česká Třebová

V databázi je aktuálně

2661 záznamů o osobách.
Chybí vám v databázi
nějaká osobnost?
Napište nám o ní.