Ing. Josef Bečvář

Nahlásit chybu
Vím víc informací
Zobrazit všechny fotografie (4)
Žádost o odstranění záznamu
Věk 64 let
Místo narození Plzeň (okres Plzeň)
Profese a obory působení generálové, vojáci

Životopis

Je to český voják, armádní generál Armády České republiky. V letech 2015 - 2018 byl náčelníkem Generálního štábu Armády České republiky (nejvyšší vojenský představitel Armády České republiky).

 

Narodil se do rodiny zemědělců. V letech 1973 - 1977 studoval na moravskotřebovském gymnáziu a poté raketové vojsko a dělostřelectvo v Martině. Studium dokončil na Vysoké vojenské škole pozemního vojska ve Vyškově, kam se škola  během jeho studií přesunula.

 

Postupně se stal velitelem čety raketového vojska, zástupcem velitele baterie, velitelem palebné baterie a starším důstojníkem správy raketového vojska.

 

V letech 1986 - 1989 absolvoval postgraduální studium na Vojenské akademii v Brně. Potom působil jako starší důstojník správy Vojenské policie MO.

 

V roce 1993 se účastnil kurzu u francouzského četnictva v Paříži, po návratu pracoval jako zástupce velitele Vojenské policie v Praze. V letech 1994 - 1997 byl ředitelem Úřadu Vojenské policie, potom se v roce 1997 stal náčelníkem Vojenské policie. Tento úřad zastával do roku 2004.

 

V letech 2004 - 2007 a v letech 2011 - 2014 byl přidělencem obrany ČR ve Francii. V letech 2007–2008 působil jako ředitel sekce rozvoje druhů sil Ministerstva obrany ČR.

 

V roce 2008 byl jmenován zástupcem náčelníka Generálního štábu Armády ČR, tuto funkci zastával do roku 2011. Na GŠ Armády ČR se vrátil v roce 2014 jako 1. zástupce náčelníka Generálního štábu Armády ČR.

 

V lednu 2015 schválila Vláda ČR jeho nominaci na post náčelníka Generálního štábu Armády ČR. Funkce se ujal dne 1. května 2015. V dubnu 2018 ve funkci skončil a v červnu 2018 ukončil služební poměr a odešel do výslužby.

 

Po odchodu do výslužby se stal prezidentem zbrojařské společnosti Glomex Military Supplies. Angažuje se v dostihovém sportu. Nyní je výkonným ředitelem firmy Zetor Deffence, a. s., víceprezident pro strategické plánování Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu České republiky (AOBP) a prezident Jockey Clubu. Je ženatý a má jednu dceru.

 

Za svoji činnost získal několik vyznamenání:


- Medaile Armády České republiky III., II., I. stupně
- Záslužný kříž III., II., I. stupně
- Chevalier de la Légion d´Honneur, de Commandeur de l'Ordre National du Merite
- Čestný odznak AČR krále Přemysla Otakara II. - krále železného a zlatého
- Medaile Za službu vlasti

Autor Aneta Riemerová (Text sestavila)
Ověření životopis na Wikipedia.org
Dodavatel dat Městská knihovna Moravská Třebová
Odkazy životopis na Wikipedia.org
životopis na jeho vlastních webových stránkách