Mgr. Rudolf Mánek

Nahlásit chybu
Vím víc informací
Zobrazit všechny fotografie (3)
Datum narození 18. 04. 1929
Datum úmrtí 23. 10. 2015
Místo narození Domousnice (okres Mladá Boleslav)
Místo úmrtí Moravská Třebová (okres Svitavy)
Profese a obory působení houslisté, učitelé, hudebníci, vojáci z povolání, pedagogové

Životopis

Pocházel z učitelské rodiny. Od malička byl veden ke hře na housle a k lásce k vážné hudbě. Měl dvě sestry, starší Milenu a mladší Annu.

 

V letech 1940 - 1948 studoval gymnázium v Turnově, kde i odmaturoval. Potom dva roky studoval učitelství pro základní školu (ruštinu a hudební výchovu). Po ukončení studia nastoupil na základní vojenskou službu do Prachatic, odtud byl převelen do školy důstojníků v záloze v Rokytnici v Orlických horách. Po absolvování školy podepsal smlouvu s armádou a stal se vojákem z povolání, konkrétně učitelem ruštiny a hudební výchovy.

 

V roce 1950 se oženil a s manželkou žili v Petrašovicích, kde oba učili. V roce 1952 se jim narodila dvojčata Eva a Blanka. Ve stejném roce nastoupil na Vyšší školu důstojníků pěchoty v Bruntále a učil tam ruštinu. V roce 1953 se jim v Bruntále narodila třetí dcera Jaroslava. 

 

V roce 1955 byl převelen na Vojenskou školu Jana Žižku z Trocnova v Bratislavě., kam se s rodinou přestěhoval. Při zaměstnání vystudoval obor ruština a hudební výchova na Univerzitě Komenského v Bratislavě, kde získal vysokoškolské vzdělání. Ve volném čase se dále věnoval hře na housle. kterou i vyučoval v Moravské Třebové a ve Svitavách.

 

Po 11 letech byl opět převelen, tentokrát na Vojenské gymnázium Jana Žižky do Moravské Třebové, kde vykonával funkci ředitele školského odboru. 

 

V Moravské Třebové založil Kruh přátel vážné hudby, organizoval nespočet koncertů pro veřejnost. Moravskotřebovští obyvatelé tak měli možnost poslechnout si výkony celostátně významných hudebních těles a sólistů. Tím tento žánr velmi zpopularizoval. Byl členem místního komorního orchestru při Lidové škole umění v Moravské Třebové. Pravidelně jezdil na hudební semináře do Bechyně, kde pod vedením profesionálů zdokonaloval svou hru na houslem a na konzultace na JAMU v Brně. 

 

V roce 1980 byl naposled převelen do Opavy, kde se stal náčelníkem Vojenského gymnázia Jana Žižky z Trocnova. Rodina však zůstala v Moravské Třebové. Během svého celoživotního působení ve vojenském školství dosáhl hodnosti plukovníka. 

 

V roce 2011 získal Cenu města Moravská Třebová za přínos kulturnímu dědictví Moravské Třebové. 

Autor Aneta Riemerová (Text sestavila)
Ověření Osobní sdělení dcery Mgr. Rudolfa Mánka Jaroslavy Čadílkové
Dodavatel dat Městská knihovna Moravská Třebová