Vladimír Čadílek

Nahlásit chybu
Vím víc informací
Zobrazit všechny fotografie (4)
Datum narození 01. 06. 1951
Datum úmrtí 28. 06. 2012
Místo narození Brno (okres Brno)
Místo úmrtí Brno (okres Brno)
Profese a obory působení výtvarnici, umělci, učitelé

Životopis

Byl to český výtvarník, pedagog, ilustrátor.

 

Základní školu navštěvoval v Brně. Již v této době se intenzivně věnoval kreslení doma, ve výtvarném kroužku a později v lidové škole umění (zde se věnoval grafice, malbě a modelování pod vedením R. Hliněnského, K Jadrníčkové a J. Škarohlída.

 

Po ukončení ZŠ byl přijat na SPŠ textilní v Brně, výtvarně se dále zdokonaloval v LŠU. Zúčastnil se mnoha městských, krajských i státních výstav a soutěží. Po dvou letech studia technického oboru přestoupil na výtvarný obor. Po maturitě pracoval jako návrhář v Pleasu Havlíčkův Brod na pobočném závodě v Praze. Tam pracoval do nástupu na základní vojenskou službu, ze které byl po půl roce ze zdravotních důvodů uvolněn. Poté pracoval jako jevištní technik v Janáčkově divadle v Brně. Ve volném čase se dále věnoval vlastní tvorbě, především perokresbě a grafice. 

 

V roce 1976 se oženil a přestěhoval se za manželkou do Moravské Třebové. Tam pracoval jako učitel výtvarné výchovy na zdejší LŠU a dálkově si doplnil pedagogické vzdělání - dvouleté pedagogické minimum na PF UJEP Brno. Se svými pracemi se účastnil soutěží pro pedagogy i šorokou amatérskou veřejnost. Spolupracoval s Městským muzeem v Moravské Třebové, je také autorem výtvarné části Tříkrálové sbírky a ilustrací Moravskotřebovských pověstí.

 

Kromě perokreseb zkoušel také litografickou techniku a pastel. Jako učitel výtvarného oboru působil také na ZUŠ Svitavy, ZUŠ Polička a ZUŠ Jevíčko. Pod jeho vedením se zrodilo mnoho amatérských i profesionálních výtvarníků, architektů, návrhářů, učitelů VV apod.

 

S manželkou Jaroslavou mají dceru Kateřinu a syna Jakuba. V roce 2005 těžce onemocněl - problémy se srdcem. Odešel do invalidního důchodu, ale dále se věnoval své tvorbě. Zemřel při návštěvě své maminky a sestry v Brně.

 

Studoval Střední průmyslovou školu textilní v Brně, poté na pedagogické fakultě Masarykovy univerzity. Po studiích učil na Základní umělecké škole v Moravské Třebové, Jevíčku, Poličce a Svitavách. Učil mnoho budoucích úspěšných profesionálních výtvarníků, např. Františka Žáčka či Vladana Koláře. 

 

Kromě pedagogické práce se věnoval i dalším činnostem. Podílel se na knize Pověsti Moravskotřebovska, na výtvarné podobě Tříkrálových sbírek nebo na propagačních materiálech pro různé organizace. Své práce vystavoval na místních, regionálních i celorepublikových výstavách.

Autor Aneta Riemerová (Text sestavila)
Ověření osobní sdělení jeho manželky Jaroslavy Čadílkové
Dodavatel dat Městská knihovna Moravská Třebová