Bořivoj Bartoníček (Jméno získané sňatkem)

Nahlásit chybu
Vím víc informací
Datum narození 25. 06. 1925
Datum úmrtí 23. 06. 2010
Místo narození Česká Třebová (okres Ústí nad Orlicí)
Místo úmrtí Lanškroun (okres Ústí nad Orlicí)
Profese a obory působení vězni, odbojáři, váleční veteráni, oběti nacismu, novináři

Životopis

Narodil se 25.června 1925 v České Třebové, jeho otec Miroslav Bartoníček byl místním podnikatelem.  Byl to jeden z posledních žijících pamětníků  domácího protinacistického odboje v tomto městě železnice, ale i v celé republice. V roce 1936 začal studovat reálné gymnázium v České Třebové. Od roku 1941 působil v odbojové organizaci soustředěné kolem ilegálního časopisu Mladý Východ proti Hitlerovi, která byla odhalena počátkem roku 1943.

Byl vyslýchán a vězněn na Gestapu v Pardubicích, pak následovala věznice Malá pevnost v Terezíně, Pankrác v Praze, Biograf v tzv. Pečkárně, Gollnow, Plötzensee. V Berlíně byl souzen za velezradu a sabotáže nejvyšším německým soudem - Lidovým soudním dvorem, v čele s presidentem dr. Rolandem Freislerem. Byl odsouzen spolu se svými kamarády k trestu smrti. Strávil více než čtvrt roku v cele smrti, v sousedství popravčí gilotiny ve vězení v Brandenburgu a zázračně přežil (Tento autentický příběh pana Bořivoje Bartoníčka najdeme ve sborníku Lanškrounsko 2/2004, s. 39 – 42).

Po válce byl projektantem kabelových rozvodů vysokého napětí u Východočeských elektráren v Pardubicích a vedoucím údržby elektrických sítí na okresní správě VČE v České Třebové. V TESLE Lanškroun pracoval pan Bořivoj Bartoníček od roku 1955 jako vedoucí oddělení energetiky a dalších 15 let jako vedoucí oddělení investiční výstavby.
Zajímal se o věci veřejné. Působil jako předseda Českého svazu bojovníků za svobodu v Lanškrouně a také byl předsedou okresního výboru této organizace. V Lanškrouně nám pomáhal při rekonstrukci památníku obětem válek a holocaustu v roce 1998. Zasazoval se o osud památníku odbojářů na Lázku, kteří položili své životy za 2. světové války. Besedoval se studenty v městském muzeu. Psal články do časopisu odbojářů Národní osvobození a své myšlenky prezentoval také na celostátní úrovni. V roce 2000 byl vyznamenán pamětní medailí města Lanškroun za zásluhy o vybudování nového areálu TESLY a napomáhání narovnání vztahů mezi odsunutými Němci a městem. V roce 2005 mu Ministerstvo obrany ČR přiznalo oficiálně statut válečného veterána.

Pan Bořivoj Bartoníček miloval rychlou jízdu autem a létání na větroních. Byl členem Aeroklubu Moravská Třebová a držitelem průkazu pilota – plachtaře. 2007  zemřela jeho  manželka Herta.

Pan Bartoníček ve  spolupráci  se známým publicistou z nedalekého Ústí nad Orlicí Stanislavem Motlem stačil ještě zpracovat své vzpomínky na období svého působení v domácím odboji ve svém rodném městě do knihy  Svědek z cely smrti. V knize jsou zaznamenány také vzpomínky na dobu kdy pan Bartoníček  prožil v cele smrti a následné chladné přijetí ve městě na konci války. Proto zbytek života prožil v nedalekém Lanškrounu a do České Třebové se vracel jen za rodinou. Kniha  Svědek z cely smrti vyšla několik dní po úmrtí pana Bartoníčka.
Je pochován do rodinného hrobu v Ústí nad Orlicí.


        

Ověření www (Českotřebovský zpravodaj), cit. 22.11.2012
www (Město Lanškroun - Listy Lanškrounska), cit. 26.11.2012
Dodavatel dat Městská knihovna Česká Třebová
Odkazy Městská knihovna Česká Třebová - katalog
Panáček v říši mluveného slova
Český rozhlas