Jaroslava Maxová

Nahlásit chybu
Vím víc informací
Zobrazit všechny fotografie (4)
Žádost o odstranění záznamu
Věk 65 let
Místo narození Moravská Třebová (okres Svitavy)
Profese a obory působení operní zpěvačky, operní pěvci, zpěváci, pedagogové, hudební pedagogové

Životopis

Je to česká operní pěvkyně - mezosopranistka a pěvecká pedagožka. Je známá také pod jmény Jaroslava Horská a Jaroslava Horská-Maxová.

 

Soukromě studovala zpěv u barytonisty Hynka Maxy, který se učil u italského pěvce Fernanda Carpiho. V roce 1980 absolvovala Pedagogickou fakultu Univerzity Palackého, obor český jazyk a hudební výchova. V letech 1980 - 1984 studovala na Vysoké škole múzických umění v Bratislavě. Už během studií vystupovala ve Slovenském národním divadle, po absolutoriu tam získala trvalé angažmá a byla obsazována do hlavních rolí především světového repertoáru. 

 

V roce 1988 zpívala pro papeže Jana Pavla II. v jeho letním sídle sídle Castel Gandolfo nedaleko Říma. V roce 1994 hostovala na festivalu v rakouském Bregenzu. Dále vystupovala v Itálii, Německu, Nizozemsku, Španělsku, Francii, Švýcarsku, Maďarsku, Rusku, Turecku a Izraeli. Spolupracovala také s řadou dirigentů (M. Atzmon, J. Bělohlávek, O. Dohnányi, J. Fiore, P. Charvát, A. Jóo, Z. Košler, J. Kout, O. Kudrna, F. Luisi, C. Mackerras, F. Nagy,  A. Parott, L. Pešek, A. Rahbari, A. Sacchetti,  H. Soudant,  A. Stöhr, H. Wildner, atd.)

 

V roce 1994 se stala sólistkou Národního divadla. Vystupovala například jako Olga v Oněginovi, Cherubíno ve Figarově svatbě, Lola v Sedláku kavalírovi, Radmila v Libuši, Maddalena v Rigolettovi, Octavian v Růžovém kavalírovi, slečna Donnithornová ve skladbě Vrtoch slečny Donnithornové, Filoména v aktovce Bohuslava Martinů Dvakrát Alexandr, Médium v Daviesově monodramatu, Háta v Prodané nevěstě a několik rolí v Klusákově aktovce Zpráva pro akademii,

 

5 let vyučovala sólový zpěv na Konzervatoři Jaroslava Ježka v Praze. Spolupracuje s rozhlasem, televizí, gramofonovými firmami. Dodnes vyučuje zpěv a věnuje se také hlasovým konzultacím s cílem správně posadit hlas řečníkům.

 

Jejím manželem byl český operní pěvec Hynek Maxa (1922 - 2001), se kterým má jednoho syna, rabína Davida Maxu. 

Autor Aneta Riemerová (Text sestavila)
Ověření životopis na Wikipedii
Dodavatel dat Městská knihovna Moravská Třebová
Odkazy životopis na Wikipedia.org
osobní web Jaroslavy Maxové