František Hlavsa

Nahlásit chybu
Vím víc informací
Datum narození 13. 04. 1888
Datum úmrtí 17. 11. 1949
Místo narození Česká Třebová (okres Ústí nad Orlicí)
Profese a obory působení pedagogové, ředitelé škol, ředitelé, učitelé, pracovníci ve školství, komunální politici, členové spolků

Životopis

Narodil se na Parníku v rodině Josefa Hlavsy, řídícího učitele ve Lhotce. Vystudoval pedagogický ústav v Hradci Králové a později působil jako učitel v několika obcích v podhůří Orlických hor. První světová válka přerušila výkon jeho povolání a po ukončení války, ve které musel jako příslušník rakouské armády sloužit, nastoupil opět jako učitel. Ve dvacátých třicátých letech působil ve Výprachticích a Petrovicích u Dolní Černé. Jako učitel zde byl také organizátorem společenského a kulturního života obce. Proto občané a jeho žáci s úctou vzpomínali a dosud vzpomínají na svého pana učitele. V polovině třicátých let byl jmenován řídícím učitelem na obecné škole v České Třebové na Parníku.


Ve čtyřicátých letech působil jako ředitel školy v Nádražní ulici. Byl politicky činný v Národně-socialistické straně, i ve veřejných organizacích. Neustálé střety s komunistickou ideologií vedly po prověrce akčního komunistického výboru k jeho odvolání z funkce. Z neustálého napětí onemocněl a v listopadu 1949 zemřel.

Ověření Českotřebovský zpravodaj, 1, 2010, s. 73
Dodavatel dat Městská knihovna Česká Třebová