Databázi OSOBNOSTI REGIONŮ provozuje a vyvíjí Městská knihovna Česká Třebová

Jan Kefer

Znám také jako:
Hans Kefer (Jazyková varianta-ger)
Nahlásit chybu
Vím víc informací
Datum narození
31. 01. 1906
Místo narození
Nový Bydžov (okres Hradec Králové)
Datum úmrtí
03. 12. 1941
Zavřít formulář

Víte o uvedené osobě další informací? Vlastníte fotografie, kde je osoba zachycena? Máte k dispozici dokumenty, které se osoby týkají?
Budeme rádi, pokud se o ně podělíte a pomůžete nám tak rozšířít záznam dané osoby.
Děkujeme za Vaši pomoc.

E-mail pro případnou další komunikaci a ověření uvedených informací.
Pokud máte zájem probrat informace telefonicky.
Můžete nám sdělit informace, které záznam neuvádí, rozšíření stávajících informací, neuvedená data atp.
Můžete poslat i obrázky nebo další soubory, které jsou relevatní k infiormacím, které sdělujete.
Přetáhněte soubory sem nebo Vyberte v počítači
Zavřít formulář

Při vytváření záznamů o osobách vycházíme z veřejně přístupných zdrojů, literatury nebo osobních sdělení. Pokud jste nalezli chybně uvedenou informaci, špatný odkaz nebo nějaký překlep, dejte nám vědět. Rádi záznam opravíme nebo doplníme.
Děkujeme za Vaši pomoc.

E-mail pro případnou další komunikaci a ověření uvedených informací.
Pokud máte zájem probrat informace telefonicky.
Uveďte jakou informaci považujete za chybnou nebo nepřesnou. Budeme rádi, pokud uvedete zdroj, ze kterého čerpáte.
Zavřít formulář
Na vytváření záznamů na portálu OsobnostiRegionu.cz spolupracuje několik paměťových institucí. Cílem projektu je vyhledávání zajímavých osobností, které se váží k regionům a místním komunitám. Aby se databáze mohla rozvíjet i v budoucnu, hledáme zajímavé osobnosti i mezi žijícími.
Pokud některou vybereme a rozhodneme se pro její zařazení, volíme vždy osoby veřejně známé a činné.
Uvědomujeme si, že veřejný zájem nesmí být na úkor práv jednotlivce. Pokud s uveřejněním v databázi nesouhlasíte, stačí odešlete tuto žádost. Po ověření, že žadatelem je uveřejněná osoba záznam obratem odstraníme. Učiníme také technicko-procesní opatření k zamezenní opakovaného vložení osoby do databáze.

E-mail pro případnou další komunikaci a ověření uvedených informací.
Pokud máte zájem probrat informace telefonicky.
Pokud nám k žádosti chcete také něco sdělit.

Jan Kefer se narodil v novobydžovské měšťanské rodině vlastníka parní pily. Jeho otec pocházel z Bavorska. Studoval na Českém arcibiskupském gymnasiu v Praze. Na Univerzitě Karlově vystudoval filozofii, estetiku a psychologii, v roce 1928 získal doktorát. Od roku 1924 byl knihovníkem Národního muzea v Praze, později působil jako knihovník Strahovského kláštera a ve Vatikánské knihovně. V roce 1938 byl jmenován zemským muzejním komisařem a později předsedou hermetické lóže Universalia. Zabýval se astrologií, kabalou, magií, alchymií a teurgií. Těsně před a na začátku 2. světové války se několikrát pokusil o magický útok na Hitlera. V r. 1940 ho nacistům udal Jiří Arvéd Smíchovský. Nejdřív se ho snažili získat na svou stranu, nabízeli mu, aby se stal jedním z Hitlerových astrologů, ale Jan Kefer odmítl. V červnu 1941 byl zatčen a nakonec poslán do koncentračního táboru ve Flossenbürgu, kde zemřel. O půl roku později zemřela na infarkt jeho žena Dagmar, rozená Moosová. Byl také hudebně nadaný, hrál na klavír, složil pohádkovou operu Paleček, byl žákem hudebního skladatele Vítězslava Nováka. Je autorem knih: Syntetická magie, Encyklopedie zapomenutého vědění, Astrologická diagnostika aj. Jeho synem je varhaník a dirigent Reginald Kefer (*1936).

Autor
Iva Košťálová (Text sestavila)
Ověření
BRUNCLÍK, Jan, Jaroslava POSPÍŠILOVÁ a František VAŠEK. Vy padlí...: Vám budiž věčná čest a sláva! Hradec Králové: Český svaz bojovníků za svobodu Československá obec legionářská Státní okresní archiv, 2013, s. 92. ISBN 978-80-260-5333-0.

Skalický, Honza: Od úmrtí astrologa Kefera uplynulo 80 let. In: Novobydžovský zpravodaj, roč. XLVIII, č. 12 (2021), s. 20.

Kňap, Jaroslav: Reginald Kefer vzpomíná na svého otce, významného hermetika. In: Regenerace: časopis pro zdravý životní styl, roč. 19, č. 9 (2011), s. 5-7.
Dodavatel dat
Knihovna města Hradce Králové

Databázi vyvíjí a provozuje

Městská knihovna Česká Třebová
Smetanova 173, Česká Třebová, 560 02


Logo Městské knihovny Česká Třebová

V databázi je aktuálně

2662 záznamů o osobách.
Chybí vám v databázi
nějaká osobnost?
Napište nám o ní.