Jindřich Praveček

Nahlásit chybu
Vím víc informací
Zobrazit všechny fotografie (2)
Související osoby
1885 - 1969
Otec
Datum narození 28. 06. 1909
Datum úmrtí 11. 02. 2000
Místo narození Výprachtice (okres Ústí nad Orlicí)
Místo úmrtí Pardubice (okres Pardubice)
Profese a obory působení hudebníci, dirigenti, učitelé, pedagogové, hudební pedagogové, hudební skladatelé , skladatelé

Životopis

Mládí prožil v rodných Výprachticích, studentská léta zase u nás v České Třebové, kam přišel jako jedenáctiletý v roce 1920, když zde jeho otec Jindřich Praveček starší dostal učitelské místo. Mladý Jindřich v našem městě navštěvoval reálné gymnázium a zároveň dojížděl do Pardubic na hudební školu k prof. Stanislavu Ondříčkovi. A tak se stalo, že současně s maturitou ukončil i hudební školu. Hru na housle ještě zdokonalil na mistrovské škole pražské konzervatoře u prof. Jaroslava Kociana. A nezůstal jen u tohoto nástroje. Na téže škole vystudoval ještě dirigování (prof. Václav Dědeček) a kompozici (prof. Jaroslav Řídký). Celý svůj muzikantský život spojil s dechovou hudbou.

Byl vojenským kapelníkem, velitelem vojenské hudební školy v Praze, zakladatelem Ústřední hudby československé lidové armády, vyučoval instrumentaci pro dechové nástroje na JAMU v Brně. Ovládal suverénně kromě taktovky housle, klavír, křídlovku i umění skladatelské. Celkem napsal asi 150 skladeb, převážně pro dechové orchestry, upravil oblíbené směsi lidových písní. Dnes je mezinárodně uznávanou osobností. Své dlouholeté zkušenosti předával mnohým dechovým orchestrům, vedl odborné semináře, zasedal v porotách mezinárodních soutěží, nechyběl na žádném velkém festivalu (Kolín, Cheb, Rtyně v Podkrkonoší, Lanškroun …).


Také nahrál pro hudební komedii Jána Kadára a Elmara Klose Hudba z Marsu (1955) jako dirigent Ústřední hudby Československé lidové armády filmovou hudbu (ještě společně s Filmovým symfonickým orchestrem a s Orchestrem Karla Vlacha). On sám se postavil před filmovou kameru v úložce bělovlasého dirigenta v povídkovém snímku Konkurs (1963) režiséra Miloše Formana.

Na Českou Třebovou nezapomněl. Jezdíval sem za rodiči a přáteli, osobně se také zúčastnil oslav 700 let trvání města (1978). Jindřich Praveček mladší se výrazně zapsal do historie naší české koncertní dechové hudby a byl za to poprávu oceněn. Je držitelem titulu zasloužilý umělec (1966) i umělec národní, který obdržel v předvečer svých osmdesátých narozenin (1989), Řádu práce (1984) a Ceny Senior Prix (1999) od Nadace Život umělce..


Řada měst jej také jmenovala čestným občanem. V České Třebové se tak stalo v roce 1965.Jeho jméno nese ve svém názvu od 1. září 1997 Základní umělecká škola Jindřicha Pravečka v Lanškrouně a od roku 2003 také Základní škola Jindřicha Pravečka ve Výprachticích, jejíž žáci také pečují o skladatelův hrob na místním hřbitově.

Události v životě

studium
MístoČeská Třebová (okres Ústí nad Orlicí)
KorporaceGymnázium
Popis

Česká Třebová (Česko), Gymnázium


zaměstnání: 1948  –  1951
MístoBrno (okres Brno)
KorporaceJanáčkova akademie múzických umění v Brně
Popis

vyučoval instrumentaci pro dechové nástroje 

Ověření www (Českotřebovský zpravodaj - Kalendárium), cit. 7.7.2011
Dodavatel dat Městská knihovna Česká Třebová
Městská knihovna Ústí nad Orlicí
Odkazy Jindřich Praveček Wikipedia
Národní knihovna - katalog