Databázi OSOBNOSTI REGIONŮ provozuje a vyvíjí Městská knihovna Česká Třebová

František Redl

Nahlásit chybu
Vím víc informací
Datum narození
04. 01. 1913
Místo narození
Vídeň (Rakousko)
Datum úmrtí
30. 11. 2006
Místo úmrtí
Česká Třebová (okres Ústí nad Orlicí)
Zavřít formulář

Víte o uvedené osobě další informací? Vlastníte fotografie, kde je osoba zachycena? Máte k dispozici dokumenty, které se osoby týkají?
Budeme rádi, pokud se o ně podělíte a pomůžete nám tak rozšířít záznam dané osoby.
Děkujeme za Vaši pomoc.

E-mail pro případnou další komunikaci a ověření uvedených informací.
Pokud máte zájem probrat informace telefonicky.
Můžete nám sdělit informace, které záznam neuvádí, rozšíření stávajících informací, neuvedená data atp.
Můžete poslat i obrázky nebo další soubory, které jsou relevatní k infiormacím, které sdělujete.
Přetáhněte soubory sem nebo Vyberte v počítači
Zavřít formulář

Při vytváření záznamů o osobách vycházíme z veřejně přístupných zdrojů, literatury nebo osobních sdělení. Pokud jste nalezli chybně uvedenou informaci, špatný odkaz nebo nějaký překlep, dejte nám vědět. Rádi záznam opravíme nebo doplníme.
Děkujeme za Vaši pomoc.

E-mail pro případnou další komunikaci a ověření uvedených informací.
Pokud máte zájem probrat informace telefonicky.
Uveďte jakou informaci považujete za chybnou nebo nepřesnou. Budeme rádi, pokud uvedete zdroj, ze kterého čerpáte.
Zavřít formulář
Na vytváření záznamů na portálu OsobnostiRegionu.cz spolupracuje několik paměťových institucí. Cílem projektu je vyhledávání zajímavých osobností, které se váží k regionům a místním komunitám. Aby se databáze mohla rozvíjet i v budoucnu, hledáme zajímavé osobnosti i mezi žijícími.
Pokud některou vybereme a rozhodneme se pro její zařazení, volíme vždy osoby veřejně známé a činné.
Uvědomujeme si, že veřejný zájem nesmí být na úkor práv jednotlivce. Pokud s uveřejněním v databázi nesouhlasíte, stačí odešlete tuto žádost. Po ověření, že žadatelem je uveřejněná osoba záznam obratem odstraníme. Učiníme také technicko-procesní opatření k zamezenní opakovaného vložení osoby do databáze.

E-mail pro případnou další komunikaci a ověření uvedených informací.
Pokud máte zájem probrat informace telefonicky.
Pokud nám k žádosti chcete také něco sdělit.

Rodiče byli rodem z Moravy a poznali se v české společnosti ve Vídni, vždy se hlásili k české národnosti, i když měli rakouské státní občanství a navštěvovali české spolky.


Mimo tří let německé obecné školy, absolvoval další vzdělání s českým jazykem vyučovacím, navštěvoval soukromou reálku spolku Komenský s právem veřejnosti. Aby mohl působit i v Čechách, složil po maturitě ještě na československém velvyslanectví ve Vídni „nostrifikační zkoušku z filozofie a čsl. vlastivědy. Potom se připravoval na doplňovací učitelskou maturitu ve Znojmě.


Ve Znojmě také začala jeho učitelská dráha. Poprvé byl ustanoven  výpomocným učitelem až v Malé Poljaně u Medzilaborců, poté v Košicích, Prešově a ve Šťiavniku u Velké Bytče. Mezi tím úspěšně složil zkoušku učitelské způsobilosti na slovenském učitelském ústavu v Prešově.To bylo ještě před vojenskou prezenční službou. Z vojny se vrátil do Bukovce u Košic. Tam ho v roce 1938 zastihla i mobilizace.  Musel tedy odejít k babičce na Moravu.

Po návratu na Moravu sice neučil, ale dostával plat jako dočasný učitel. Na jeho žádost u ministerstva školství byl ustanoven učitelem na obecné škole v Parníku u České Třebové a to 14. března 1939. Potom ale učil i v Dolní Dobrouči a pak i jako odborný učitel v Dolní Čermné. Po válce učil ve Třebové na Parníku trvale až od roku 1950, předtím působil ještě v Moravské Chrastové. To zde již bydlela jeho manželka  se synem Radkem, dcera Vlasta se narodila později. V šedesátých letech byl ředitelem základní školy v Nádražní ulici, ale jen do normalizace. Pro nesouhlas s politikou KSČ, podpis rezoluce proti „vstupu spřátelených vojsk“ a řadu dalších prohřešků byl zbaven všech funkcí a doučil do důchodu zbývající 3 roky jako učitel.

 

Po odchodu do důchodu pak nemohl ani zastupovat chybějící učitele, přestože chyběli a bylo to velmi potřeba. Žádný z tehdejších ředitelů si nechtěl spoluprací s ním pokazit kádrový profil. Teprve od roku 1978 byl opět zván na zástupu do škol.


V roce 1990 spolu s Břetislavem Bláhou založil zdejší první organizaci důchodců (Svaz důchodců ČR) a byl i jejím předsedou, později místopředsedou.

 

Závěr života prožil v českotřebovském Domově důchodců, kde zemřel 30. listopadu 2006.

Ověření
www (Českotřebovský zpravodaj - Kalendárium), cit. 11.7.2011
Dodavatel dat
Městská knihovna Česká Třebová

Databázi vyvíjí a provozuje

Městská knihovna Česká Třebová
Smetanova 173, Česká Třebová, 560 02


Logo Městské knihovny Česká Třebová

V databázi je aktuálně

2661 záznamů o osobách.
Chybí vám v databázi
nějaká osobnost?
Napište nám o ní.