Vojtěška Vohralíková

Nahlásit chybu
Vím víc informací
Zobrazit všechny fotografie (4)
Související osoby
1910 - 2000
Manžel
Datum narození 03. 07. 1919
Datum úmrtí 17. 10. 2014
Místo narození Jedovnice (okres Blansko)
Místo úmrtí Ústí nad Orlicí (okres Ústí nad Orlicí)
Profese a obory působení učitelé, pedagogové, členové spolků, zpěváci, sokolové

Životopis

Narodila se 3.července 1919 v Jedovnici (Moravský kras). Po studiu na Odborné škole pro ženská povolání a Masarykově státním ústavu pro vzdělávání učitelek v Brně nastoupila svou pedagogickou dráhu v Jaroměřici na Odborné škole pro ženská povolání, která sídlila v budově gymnázia, na kterém v té době vyučoval i profesor a spisovatel Jaroslav Žák, autor knih Cesta do hlubin študákovy duše, Študáci a kantoři a jiné. V posledním roce války byly střední školy zavřené. Téměř celý rok, až do květnového osvobození, tak pracovala  totálním nasazení v textilní továrně v Červeném Kostelci jako pokladní závodní kuchyně. V této továrně se za války vyrábělo hedvábí na padáky a kordy do pneumatik. Po té odešla do České Třebové, kde se také seznámila se svým budoucím mužem Josefem Vohralíkem profesorem zdejšího gymnázia. Po tříletém působení na OŠŽP nastoupila na mateřskou dovolenou. Po mateřské dovolené v roce 1958 přešla na základní devítiletou školu v dnešní Habrmanově ulic, tzv. Červenku. Od roku 1964 byla zástupkyní ředitele této školy. Do důchodu odešla v roce 1974 s titulem "Zasloužilá učitelka".


Její bývalí žáci na ni vzpomínají jako na osobnost s přirozenou autoritou, vlídným slovem a smyslem pro humor.Byla také dlouholetou členkou Metodického sdružení školského odboru v Ústí nad Orlicí a okresní metodičkou pro výchovu dívek. pro Ministerstvo školství vypracovala osnovy pro výuku vaření a péče o dítě.


Byla dobrovolnou sestrou Červeného kříže a aktivní členkou Sokola. V Brně byla členkou Sboru moravských učitelek, v Jaroměřici členkou smíšeného sboru Jaromír a v České Třebové členkou Komorního souboru českotřebovských učitelek a do svých 80ti let také aktivní členkou smíšeného sboru Bendl.

Události v životě

zaměstnání: 1958  –  1974
MístoČeská Třebová (okres Ústí nad Orlicí)
KorporaceZákladní škola Habrmanova
Ověření Českotřebovský zpravodaj, 7, 2009, str.27
Dodavatel dat Městská knihovna Česká Třebová