Databázi OSOBNOSTI REGIONŮ provozuje a vyvíjí Městská knihovna Česká Třebová

Ing. Václav Ignác Stratílek

Nahlásit chybu
Vím víc informací
Datum narození
30. 07. 1873
Místo narození
Vysoké Mýto (okres Ústí nad Orlicí)
Datum úmrtí
24. 07. 1940
Místo úmrtí
Vysoké Mýto (okres Ústí nad Orlicí)
Profese a obory působení
Zavřít formulář

Víte o uvedené osobě další informací? Vlastníte fotografie, kde je osoba zachycena? Máte k dispozici dokumenty, které se osoby týkají?
Budeme rádi, pokud se o ně podělíte a pomůžete nám tak rozšířít záznam dané osoby.
Děkujeme za Vaši pomoc.

E-mail pro případnou další komunikaci a ověření uvedených informací.
Pokud máte zájem probrat informace telefonicky.
Můžete nám sdělit informace, které záznam neuvádí, rozšíření stávajících informací, neuvedená data atp.
Můžete poslat i obrázky nebo další soubory, které jsou relevatní k infiormacím, které sdělujete.
Přetáhněte soubory sem nebo Vyberte v počítači
Zavřít formulář

Při vytváření záznamů o osobách vycházíme z veřejně přístupných zdrojů, literatury nebo osobních sdělení. Pokud jste nalezli chybně uvedenou informaci, špatný odkaz nebo nějaký překlep, dejte nám vědět. Rádi záznam opravíme nebo doplníme.
Děkujeme za Vaši pomoc.

E-mail pro případnou další komunikaci a ověření uvedených informací.
Pokud máte zájem probrat informace telefonicky.
Uveďte jakou informaci považujete za chybnou nebo nepřesnou. Budeme rádi, pokud uvedete zdroj, ze kterého čerpáte.
Zavřít formulář
Na vytváření záznamů na portálu OsobnostiRegionu.cz spolupracuje několik paměťových institucí. Cílem projektu je vyhledávání zajímavých osobností, které se váží k regionům a místním komunitám. Aby se databáze mohla rozvíjet i v budoucnu, hledáme zajímavé osobnosti i mezi žijícími.
Pokud některou vybereme a rozhodneme se pro její zařazení, volíme vždy osoby veřejně známé a činné.
Uvědomujeme si, že veřejný zájem nesmí být na úkor práv jednotlivce. Pokud s uveřejněním v databázi nesouhlasíte, stačí odešlete tuto žádost. Po ověření, že žadatelem je uveřejněná osoba záznam obratem odstraníme. Učiníme také technicko-procesní opatření k zamezenní opakovaného vložení osoby do databáze.

E-mail pro případnou další komunikaci a ověření uvedených informací.
Pokud máte zájem probrat informace telefonicky.
Pokud nám k žádosti chcete také něco sdělit.

Narodil se 30. 7. 1873 ve Vysokém Mýtě v rodině Petra Stratílka, mistra kočárnického a sedlářského. Vyučil se slévačem kovů v Moravské Třebové. Na zkušenou odešel do Rakouska a Německa. Domů se vrátil po 6 letech s výučními listy zvonaře a soustružníka. V roce 1899 zahajuje nejdříve sám, později s několika spolupracovníky výrobu hasicí techniky a pump. Jméno firmy Stratílek se brzy stalo pojmem daleko za hranicemi okresu a kraje. Roku 1910 přemístil výrobu z ulice Střelecké (dnes Vrchlického) do Riegrovy, kde budoval nový závod. Zároveň zřízena slévárna barevných kovů a hliníku. Za své výrobky získal několik medailí a čestných diplomů z mnoha průmyslových výstav doma i v zahraničí. Za 1. světové války výroba zastavena, po válce obnovena a podnik modernizován. Od roku 1928 závod vyrábí pouze motorové stříkačky. Po vzniku Československa obchod rozšířen i na Podkarpatskou Rus. Zřízen stálý sklad strojů v Žilině, později také filiálka v Užhorodu. Pořádány přednášky hasičským sborům, účast na výstavách. Od 30. let závod vedli synové Vlastimil a Václav. Jejich otec zemřel 24. 7. 1940 ve Vysokém Mýtě. Za 2. světové války závod vyráběl i trupy pro letouny Storch a závěsné transportéry Dobas. Po roce 1945 se výroba rozšířila o motorovou ruční lištovou sekačku. V roce 1948 došlo ke změně vlastnických vztahů, oba synové museli z podniku odejít. Firma krátce začleněna pod Sigmu Lutín, brzy poté vznikl samostatný státní podnik THZ (Továrny hasicích zařízení). V roce 1962 sloučen se s. p. Karosa. V polovině 80. let se výroba mobilní hasicí techniky přesunula do Poličky. Po roce 1990 podnik zprivatizován, dnes název THT (Továrna hasicí techniky). Ve Vysokém Mýtě zůstala specializace na stabilní hasicí zařízení (SHZ), po privatizaci SHZ Vysoké Mýto s. r. o. Výrobky firmy Stratílek jsou stále ve vlastnictví mnoha sborů dobrovolných hasičů a jsou udržovány v provozuschopném stavu.

-- nezařazeno --
MístoVysoké Mýto (okres Ústí nad Orlicí)
Ověření
Andrle, Augustin: Osobnosti Vysokého Mýta 1310 - 2001
Vlastimil Stratílek
Dodavatel dat
Městská knihovna Ústí nad Orlicí

Databázi vyvíjí a provozuje

Městská knihovna Česká Třebová
Smetanova 173, Česká Třebová, 560 02


Logo Městské knihovny Česká Třebová

V databázi je aktuálně

2638 záznamů o osobách.
Chybí vám v databázi
nějaká osobnost?
Napište nám o ní.