Jan Pelikán

Nahlásit chybu
Vím víc informací
Datum narození 04. 05. 1878
Datum úmrtí 15. 11. 1950
Místo narození Česká Třebová (okres Ústí nad Orlicí)
Místo úmrtí Praha (okres Praha)
Profese a obory působení odbojáři, železničáři, politici, poslanci, amatérští divadelníci, spisovatelé

Životopis

Pocházel z chudé českotřebovské rodiny. Hrál ochotnické divadlo, pracoval na železnici jako posunovač, ale při práci utrpěl těžký úraz. Proto musel opustit svou práci i divadlo. Stal se tranzitérem a zapojil se do práce odborů. Už coby ženatý byl postupně překládán do Veselí nad Moravou, Uherského Hradiště, Čenovic u Brna a Blanska. Nakonec se usadil v Brně, kde mu byla svěřena funkce tajemníka Zemské jednoty zřízenců drah.


Díky této funkci se začal zapojovat i do politického dění. O poměrech na železnici a bouřlivých odborářských politických schůzích referoval v denním tisku, zejména v Lidových novinách.


Po vypuknutí 1. světové války byl povolán k horskému dělostřeleckému pluku do Brixenu. Od podzimu 1914 se zapojil do domácího odboje, jako člen řídícího orgánu organizující odbojovou činnost mezi železničáři.


V prosinci 1916 byla rozpuštěna Zemská jednota zřízenců drah a Pelikán prováděl likvidaci jejích poboček. Připravoval při tom půdu pro novou organizaci (vznikla v květnu 1917 pod názvem Podpůrná jednota zřízenců drah) a zbíral poznatky "o řádění rakouských železničních úřadů proti českému národu", které poskytl českým poslancům říšské rady.


V červenci 1918 při ustanovení Národního výboru československého se Pelikán stal náhradníkem za Českou stranu socialistickou. V letech 1918-1920 zasedal v Revolučním národním shromáždění. Na starosti měl převzetí moravských a slezských železnic. Politice se věnoval i nadále. V parlamentních volbách v roce 1920 získal poslanecké křeslo v Národním shromáždění. Po neshodách v poslaneckám klubu se v roce 1924 vzdal poslaneckého mandátu. Vydal knihu "Za cílem života".

Události v životě

zaměstnání: 1918  –  1920
MístoPraha (okres Praha)
KorporaceVláda České republiky
Popis

V letech 1918-1920 zasedal v Revolučním národním shromáždění. Na starosti měl převzetí moravských a slezských železnic.


zaměstnání: 1920  –  1924
MístoPraha (okres Praha)
KorporaceVláda České republiky
Popis

V parlamentních volbách v roce 1920 získal poslanecké křeslo v Národním shromáždění.  Po neshodách v poslaneckám klubu se v roce 1924 vzdal poslaneckého mandátu.

Ověření Českotřebovský zpravodaj, 10, 1998, s.30-32
www (Wikipedie), cit. 29.3.2013
Dodavatel dat Městská knihovna Česká Třebová
Odkazy Městská knihovna Česká Třebová - katalog
Poslanecká sněmovna parlamentu ČR
Poslanecká sněmovna parlamentu ČR - záznam