por. Josef Hýbl

Nahlásit chybu
Vím víc informací
Datum narození 07. 07. 1911
Datum úmrtí 27. 08. 1953
Místo narození Slemeno (okres Rychnov nad Kněžnou)
Místo úmrtí Praha (okres Praha)
Profese a obory působení odbojáři, protinacističtí odbojáři

Životopis

Narodil se 7. 7. 1911 v obci Slemeno u Rychnova nad Kněžnou. Vystudoval klasické gymnázium, v letech 1931-33 absolvoval čtyři semestry teologie v biskupském semináři. V letech 1934-36 studoval na Vojenské akademii v Hranicích. Frekventant kurzu pro zvlášní účely, povýšen do hodnosti poručíka pěchoty. Absolvoval také střeleckou protileteckou školu, školu pro velitele objektů opevnění a kurz velitelů obrněných vlaků. Od roku 1936 velitelem roty. Odbojovou činnost organizoval od roku 1939 (jako zpravodajský důstojník okresu v organizaci Obrana národa a ÚVOD) nejprve v okolí Rychnova nad Kněžnou (zde přednostou zásobovacího oddělení Okresního úřadu) a později i Žamberka. Náčelník štábu skupiny CH (pplk. Gakš), později velitel pratyzánské skupiny Brodecký v Jablonném nad Orlicí. Po útěku před gestapem v říjnu 1944 v ilegalitě na různých místech okresu, od 2. 12. 1944 u A. Jelínka v Jablonném nad Orlicí (spolu s F. Filipem). Angažován v událostech února 1948. Od dubna 1948 náměstkem generálního tajemníka "Ústředního svazu bojovníků". Držitel Čs. válečného kříže 1939 a Čsl. vojenské medaile za zásluhy I. stupně. Od 1. 10. 1945 štábním kapitánem pěchoty, 1. 6. 1949 přeložen do zálohy. Zemřel 27. 8. 1953 v Praze.

Události v životě

-- nezařazeno --
MístoRychnov nad Kněžnou (okres Rychnov nad Kněžnou)

-- nezařazeno --
MístoJablonné nad Orlicí (okres Ústí nad Orlicí)
Ověření Trojan, E.: Tak přísahali..., Oftis, Ústí nad Orlicí, 2001
Píč, R.: Protinacistický odboj na Žambersku 1939-1945, Bakalářská diplomová práce, 2011
www (Zwittau), cit. 23. 8. 2013
www (Náš směr), cit. 23. 8. 2013
Lanškroun 17. 5. 1945
Aktivity partyzánské divize Václavík v květnu až červnu 1945
Dodavatel dat Městská knihovna Ústí nad Orlicí