Databázi OSOBNOSTI REGIONŮ provozuje a vyvíjí Městská knihovna Česká Třebová

Jaroslava Pokorná (Jméno získané sňatkem)

Známa také jako:
Jaroslava Blechová (Skutečné jméno)
Nahlásit chybu
Vím víc informací
Související osoby
Datum narození
15. 03. 1905
Místo narození
Červenka (okres Olomouc)
Datum úmrtí
20. 06. 1992
Místo úmrtí
Žamberk (okres Ústí nad Orlicí)
Zavřít formulář

Víte o uvedené osobě další informací? Vlastníte fotografie, kde je osoba zachycena? Máte k dispozici dokumenty, které se osoby týkají?
Budeme rádi, pokud se o ně podělíte a pomůžete nám tak rozšířít záznam dané osoby.
Děkujeme za Vaši pomoc.

E-mail pro případnou další komunikaci a ověření uvedených informací.
Pokud máte zájem probrat informace telefonicky.
Můžete nám sdělit informace, které záznam neuvádí, rozšíření stávajících informací, neuvedená data atp.
Můžete poslat i obrázky nebo další soubory, které jsou relevatní k infiormacím, které sdělujete.
Přetáhněte soubory sem nebo Vyberte v počítači
Zavřít formulář

Při vytváření záznamů o osobách vycházíme z veřejně přístupných zdrojů, literatury nebo osobních sdělení. Pokud jste nalezli chybně uvedenou informaci, špatný odkaz nebo nějaký překlep, dejte nám vědět. Rádi záznam opravíme nebo doplníme.
Děkujeme za Vaši pomoc.

E-mail pro případnou další komunikaci a ověření uvedených informací.
Pokud máte zájem probrat informace telefonicky.
Uveďte jakou informaci považujete za chybnou nebo nepřesnou. Budeme rádi, pokud uvedete zdroj, ze kterého čerpáte.
Zavřít formulář
Na vytváření záznamů na portálu OsobnostiRegionu.cz spolupracuje několik paměťových institucí. Cílem projektu je vyhledávání zajímavých osobností, které se váží k regionům a místním komunitám. Aby se databáze mohla rozvíjet i v budoucnu, hledáme zajímavé osobnosti i mezi žijícími.
Pokud některou vybereme a rozhodneme se pro její zařazení, volíme vždy osoby veřejně známé a činné.
Uvědomujeme si, že veřejný zájem nesmí být na úkor práv jednotlivce. Pokud s uveřejněním v databázi nesouhlasíte, stačí odešlete tuto žádost. Po ověření, že žadatelem je uveřejněná osoba záznam obratem odstraníme. Učiníme také technicko-procesní opatření k zamezenní opakovaného vložení osoby do databáze.

E-mail pro případnou další komunikaci a ověření uvedených informací.
Pokud máte zájem probrat informace telefonicky.
Pokud nám k žádosti chcete také něco sdělit.

Narodila se dne 15. března v Července u Litovle, kam byl její otec strojvedoucí Bohumil Blecha z našeho města služebně přeložen, jako nejmladší ze tří Blechových dcer. V rodině bychom nalezli několik v minulosti známých Třebovanů. Dědeček Jaroslavy Pokorné z otcovy strany, Josef Blecha byl v letech 1895-1896 předsedou Spolku vysloužilých vojínů v České třebové a byl i činným v místním Sokole. Jeho syn Bohumil, otec Jaroslavy, působil v České Třebové v letech 1935-1943 jako správce městského muzea. V posledních života sepisoval rodinnou historii, zaznamenával každodení počasí, úmrtí sousedů a další zajímavosti města.

Za zmínku stojí i rodina maminky paní Pokorné. Babička Jaroslavy, Anna Dušková, byla sestrou známých třebovských učitelů a kulturních pracovníků bratří Josefa B. a Karla O. Hubálkových. V roce1909, když byly malé Jaroslavě čtyři roky, rodina přesídllila do Třebové do vlastního nově postaveného domku čp. 905 v ulici na Strouze.

Jaroslava Blechová po ukončení měšťanské školy vystudovala obhodní školu v Chocni (1921-29). Dne 27. dubna 1942 se po více než patnáctileté známosti v Litomyšli provdala za Aloise Pokorného, bratra zdejší učitelky Milady Pokorné. Alois Pokorný se po ukončení studií stal knihovníkem Univerzitní knihovny v Praze, kde také s manželkou žil ve čtvrti Vinohrady. Manželství však nemělo dlouhé trvání, v roce 1949 Alois Pokorný zemřel a ovdovělá Jaroslava Pokorná se vrátila zpět do Třebové ke svým rodičům. Po jejich úmrtí zůstala paní Pokorná ve svém domku čp.905 sama, až jej v roce 1966 prodala rodině Šmehlíkově. Nadále zde však obývala podkrovní světničku, odkud se v roce 1990 přestěhovala do domova důchodců v Bezděkově. I přes svůj vysoký věk byla dobrou pamětnicí starých časů a výbornou vypravěčkou událostí dávno minulých. Dne 20. června 1992 se s námi v žambereckém Albertinu ve věku sedmaosmdesáti se navždy rozloučila jako poslední potomek českotřebovské větve Blechovy rodiny.

studium: 1921  –  1929
MístoChoceň (okres Ústí nad Orlicí)
KorporaceObchodní akademie
Popis

Choceň, Obchodní akademie

Ověření
Českotřebovský zpravodaj, 03, 2005, s.52
Dodavatel dat
Městská knihovna Česká Třebová
Související osoby

Databázi vyvíjí a provozuje

Městská knihovna Česká Třebová
Smetanova 173, Česká Třebová, 560 02


Logo Městské knihovny Česká Třebová

V databázi je aktuálně

2622 záznamů o osobách.
Chybí vám v databázi
nějaká osobnost?
Napište nám o ní.