Ing. Josef Oldřich Schüller

Nahlásit chybu
Vím víc informací
Datum narození 16. 11. 1893
Datum úmrtí 10. 11. 1971
Místo narození Ústí nad Orlicí (okres Ústí nad Orlicí)
Místo úmrtí Praha (okres Praha)
Profese a obory působení architekti, vynálezci, grafici

Životopis

Po cestě kolem světa pracoval u stavitelské firmy Blecha (2 roky), následně zdědil stavitelskou firmu po otci. Mimo architektury pracoval i v reklamě a užité grafice (Art Deco kresby, návrhy na ilustrace, paravány apod.).

Ing. arch.; archit. a stavitel v Praze – po půli 30ies několik funkcional. domů v Praze I., II. a Košířích /něco v Švácha: Od secese k moderně; Pam. Prahy II. /; další činž. z 1928-9 podle jeho návrhu stavěl Matěj Blecha, rohák Zelená/Terronská, Dejvice 743/XIX, viz Encyklopedie architektů, …, Vlček a kol. 2003 /?/ - Pam. Prahy I /Bubeneč – Libeň /toť vše, co o něm ví !

Projektoval a stavěl daleko víc: 6 hotelů na Hvaru v Jugoslávii, továrnu Alweiss v Hloubětíně ve 40. letech /ta jako anonym, v Pražský industriál, 2005; v Pam. Prahy pod ním/, a asi 6 vil na praž. předměstích

Jeho atelier sídlil v Královské ul. 9 (do roku 1929), pak v Hybernské (do 1937). Ve 40. letech 20. století měl projekční kancelář v dnešní ul. 28. října 12 ( kde ještě v roce 1993 žila jeho manželka). Za německé okupace musel nakonec fungování kanceláře zastavit. Po válce, do cca 1948 pracoval v Památkovém ústavu v Praze.

Autorem řady patentů stavebních materiálů (m.j. stavebnicového principu tvárnic, který není nepodobný principu jedné z oblíbených dětských stavebnic), patentu na neprůstřelné pneumatiky (nerealizován z obavy, aby nedošlo k jeho zneužití ze strany Německa), a dalších.

Autor Michal Denár (Text redakčně upravil)
Ověření Městské muzeum Ústí nad Orlicí: Osobnosti
Osobní sdělení: Petr Štambera
Dodavatel dat Městská knihovna Česká Třebová
Městská knihovna Ústí nad Orlicí
Odkazy Ústav pro průmyslové vlastnictví: patent stavebnicové cihly
Umělecké památky Čech / kolektiv vědeckých a odborných pracovníků Ústavu teorie a dějin umění ČSAV v Praze za vedení a redakce Emanuela Pocheho