Databázi OSOBNOSTI REGIONŮ provozuje a vyvíjí Městská knihovna Česká Třebová

Stanislav Vosyka

Nahlásit chybu
Vím víc informací
Datum narození
Neznámé
Datum úmrtí
2004
Profese a obory působení
Zavřít formulář

Víte o uvedené osobě další informací? Vlastníte fotografie, kde je osoba zachycena? Máte k dispozici dokumenty, které se osoby týkají?
Budeme rádi, pokud se o ně podělíte a pomůžete nám tak rozšířít záznam dané osoby.
Děkujeme za Vaši pomoc.

E-mail pro případnou další komunikaci a ověření uvedených informací.
Pokud máte zájem probrat informace telefonicky.
Můžete nám sdělit informace, které záznam neuvádí, rozšíření stávajících informací, neuvedená data atp.
Můžete poslat i obrázky nebo další soubory, které jsou relevatní k infiormacím, které sdělujete.
Přetáhněte soubory sem nebo Vyberte v počítači
Zavřít formulář

Při vytváření záznamů o osobách vycházíme z veřejně přístupných zdrojů, literatury nebo osobních sdělení. Pokud jste nalezli chybně uvedenou informaci, špatný odkaz nebo nějaký překlep, dejte nám vědět. Rádi záznam opravíme nebo doplníme.
Děkujeme za Vaši pomoc.

E-mail pro případnou další komunikaci a ověření uvedených informací.
Pokud máte zájem probrat informace telefonicky.
Uveďte jakou informaci považujete za chybnou nebo nepřesnou. Budeme rádi, pokud uvedete zdroj, ze kterého čerpáte.
Zavřít formulář
Na vytváření záznamů na portálu OsobnostiRegionu.cz spolupracuje několik paměťových institucí. Cílem projektu je vyhledávání zajímavých osobností, které se váží k regionům a místním komunitám. Aby se databáze mohla rozvíjet i v budoucnu, hledáme zajímavé osobnosti i mezi žijícími.
Pokud některou vybereme a rozhodneme se pro její zařazení, volíme vždy osoby veřejně známé a činné.
Uvědomujeme si, že veřejný zájem nesmí být na úkor práv jednotlivce. Pokud s uveřejněním v databázi nesouhlasíte, stačí odešlete tuto žádost. Po ověření, že žadatelem je uveřejněná osoba záznam obratem odstraníme. Učiníme také technicko-procesní opatření k zamezenní opakovaného vložení osoby do databáze.

E-mail pro případnou další komunikaci a ověření uvedených informací.
Pokud máte zájem probrat informace telefonicky.
Pokud nám k žádosti chcete také něco sdělit.

Narozen 1929. Kladný vztah a zájem o hudbu se u Slávka Vosyky projevoval již od mládí. Učil se na housle a v pozdějších letech, kdy ho okouzlil svým pojetím swing a jazz, se začíná učit na tenor saxofon. V době studií na místním gymnáziu je členem orchestru mladých, jehož vedoucím byl p. Dobromil Keprt. Tímto orchestrem tehdy prošlo na 50 hráčů, hrál ve větším obsazení a působil až do doby, kdy spolu s některými dalšími muzikanty (Luboš Hejda a další), nastoupil Stanislav Vosyka na základní vojenskou službu.
 
Po návratu z vojny se začíná uskutečňovat jeho sen – založit v České Třebové kapelu ve stylu a obsazení orchestru Glenna Millera. Tak 6.dubna 1954 vzniká orchestr COLLEGIÁL, jehož vedoucím a hráčem saxofonové sekce se stává Stanislav a jeho členy jsou jak bývalí spoluhráči z mládežnického orchestru, tak i noví členové ze široké třebovské muzikantské základny. Orchestr hrál ve složení 3-4 trubky, 4 trombony, 5 saxů, rytmická skupina a zpěv a získal si ve městě velice brzy řadu příznivců. V r.1975, kdy orchestr hraje již jen v tanečním obsazení,tj.trubka, trombon, sax, rytmika a zpěv, předává Slávek vedení souboru Luboši Hejdovi. Od této doby působí již jen jako hráč v sekci primů Orchestrálního sdružení SMETANA, až do ukončení jeho činnosti

Na jaře roku 1980, na krajských přehrávkách v Jablonném n./ Orlicí, zjišťuje zájem muzikantů o hru ve velkém orchestru (týká se obsazení) a 24.11.1980 se koná první koncert nově založeného Velkého swingového orchestru Č.Třebová, tehdy ještě pod křídly českotřebovské Osvětové besedy s předsedou Oldřichem Tomešem. Tím si Slávek splnil přání, které v sobě nosil od doby, kdy došlo k zúžení obsazení původního orchestru COLLEGIÁL na orchestr taneční.

Nově založený orchestr byl jediným v té době v okrese a jedním z mála orchestrů v kraji (Khail,Mužík), který hrál velkokapelový swing. Orchestr měl standardní velkokapelové obsazení tzn.4 trubky, 4 trombony, 5 saxů a rytmika, je složen z hudebníku celého regionu a hraje orchestrální skladby velikánů swingové hudby G.Millera, D.Ellingtona, G.Gerschwina, B.Goodmanna a dalších. Od prvního vystoupení se orchestr těší velkému zájmu posluchačů, zvláště generace, která si pamatovala období, v němž působil velký COLLEGIÁL, ale i ostatních věkových skupin, pro které je vystoupení orchestru jakýmsi doplněním celoroční hudební nabídky.

Činnost orchestru by nebyla možná a nedosáhla by svých úspěchů, nebýt až neskutečného zápalu, pečlivosti a času, který Slávek dokázal pro orchestr obětovat. Navázal úspěšnou a pro orchestr velice prospěšnou spolupráci se členy orchestru G. Broma - Josefem Audesem, Mojmírem Bártkem a Jaromírem Hniličkou, kteří nám pomohli, hlavně v začátcích, prokousat se úskalími swingové muziky, jejímu správnému chápání a interpretaci. Sám Slávek čerpal od „bromovců“ nové informace týkající se moderních aranží swingové a jazzové hudby, které poté uplatňoval ve svých úpravách, které orchestr předvedl na mnohých koncertech.

Posledním vystoupením Stanislava před orchestrem bylo 24.11.2001 na slavnostním koncertu u příležitosti 20.výročí založení VSO. Dalším vystoupením zabránilo zhoršení zdravotního stavu, které zabránilo realizaci jeho dalších plánů s orchestrem. Zemřel po prohraném boji s nemocí 2004.mPohřben v Litomyšli.

Ověření
www (Českotřebovský zpravodaj - Kalendárium), cit. 13.07.2011
Dodavatel dat
Městská knihovna Česká Třebová

Databázi vyvíjí a provozuje

Městská knihovna Česká Třebová
Smetanova 173, Česká Třebová, 560 02


Logo Městské knihovny Česká Třebová

V databázi je aktuálně

2622 záznamů o osobách.
Chybí vám v databázi
nějaká osobnost?
Napište nám o ní.