Karel Wipler

Nahlásit chybu
Vím víc informací
Datum narození 10. 10. 1855
Datum úmrtí 11. 10. 1930
Místo narození Horažďovice (okres Klatovy)
Místo úmrtí Hradec Králové (okres Hradec Králové)
Profese a obory působení pedagogové, středoškolští učitelé, středoškolští pedagogové, publicisté, komunální politici, členové zastupitelstva, kulturní pracovníci

Životopis

Středoškolský profesor. Po středoškolských studiích na akademickém gymnáziu v Praze studoval na pražské univerzitě klasickou filologii, ale navštěvoval také přednášky z matematiky, fyziky i z moderní filologie, češtiny a němčiny. Suplent od 1879 na reál. gymnáziu v Klatovech, od 1883 na reál. gymnáziu v Německém Brodě, od 1884 11 let na gymnáziu ve Vysokém Mýtě, kde se stal též definitivním učitelem. Největší část učitelské činnosti spjata s Hradcem Králové, kde dostal místo na gymnáziu 1895. Veřejně činný v obecní politice. Zvolen do obecního zastupitelstva za I. volební sbor, v kuratoriu obchodní akademie. Když odešel do penze, horlivě sledoval zvláště kulturní podniky Hradce Králové. Přispíval do místního tisku.

Události v životě

-- nezařazeno --
MístoKlatovy (okres Klatovy)

-- nezařazeno --
MístoHavlíčkův Brod (okres Havlíčkův Brod)

-- nezařazeno --
MístoVysoké Mýto (okres Ústí nad Orlicí)

-- nezařazeno --
MístoHradec Králové (okres Hradec Králové)
Ověření TERŠL, František: Prof. Karel Wipler. [Nekrolog]. In: Výroční zpráva Rašínova státního gymnázia v Hradci Králové za školní rok 1930-31, s. 3-4.
Dodavatel dat Městská knihovna Ústí nad Orlicí