Jaroslav Krása

Nahlásit chybu
Vím víc informací
Datum narození 07. 02. 1924
Datum úmrtí 17. 12. 1995
Místo narození Česká Třebová (okres Ústí nad Orlicí)
Profese a obory působení skauti, sportovci, trampové

Životopis

Narodil se v České Třebové. Vyrůstal v domku poblíž dnešního Nového náměstí v domku čp. 185 Na Splavě. Když se oženil, bydlel v ulici Felixova 1729. Do domku rodičů se později vrátil a prožil zde poslední léta života.Po dokončení gymnázia studoval na mistrovské škole v Litomyšli, kam denně dojížděl na kole. Potom až do odchodu do důchodu byl zaměstnán v Tesle Lanškroun jako konstruktér nástrojů.

Od mládí hrál hokej a kopanou, měl velké zásluhy na postupu do divize v roce 1958. Působil také ve skautském hnutí, kde byl znám pod jménem Jim. Při druhé a třetí obnově Junáka v letech 1968 a 1990 byl iniciátorem obnovy střediska Javor a stal se jeho střediskovým vedoucím. Od roku 1991 pracoval v okresní radě Junáka a při příležitosti 70. narozenin byl jmenován čestným členem. Jaroslav Krása je nositelem řady skautských vyznamenání. Řádu junácké lilie za mimořádné zásluhy a obětavou práci ve službě vlasti a ve skautském hnutí.

Byl také vášnivým fotografem, čtenářem a sběratelem knih, měl rád výtvarné umění. Jezdil na trampské srazy po celé republice, byl v kontaktu s trampy – řezbáři, jejichž výstavy každoročně navštěvoval a fotograficky dokumentoval.

Ověření www (Českotřebovský zpravodaj - Kalendárium), cit. 11.07.2011
Dodavatel dat Městská knihovna Česká Třebová