Databázi OSOBNOSTI REGIONŮ provozuje a vyvíjí Městská knihovna Česká Třebová
Josef Ignác Havelka byl významný moravský barokní malíř, který pochází z Ústí nad Orlicí). Jeho otcem byl Martin Antonín Havelka a matkou Anna Havelková. Otec pocházel pravděpodobně z Podolí (Poidl), matka se pravděpodobně narodila v Moravské Třebové či blízkém okolí. Snatěk měli roku 1715 v Moravské Třebové. Josef měl bratra Jana Antonína.
Celý svůj život strávil na Moravě, kde pracoval pro řád minoritů. Obrazy, které byly od tohoto autora identifikovány se nacházejí na různých místech jižní Moravy a také v Horním Slezsku v Polsku, kde též tvořil pro řád minoritů. Nejvíc obrazů, které je možné i dnes vidět, vlastní klášter minoritů v Brně. Klášter tvoří komplex budov v Minoritské ulici. Je to rovnoběžná ulice s ulicí Masarykovou, která vede od brněnského hlavního nádraží na náměstí Svobody. Na začátku od nádraží se ulice jmenuje Josefská a je tu i malý kostel sv. Josefa a dál už předchází v ulici Minoritskou, kde jsou už uvedené stavby kláštera minoritů. Jedná se o klášterní budovu, dále kostel sv. Janů, nazývaný v Brně "U dvou Janů", t.j. sv. Jana Křtitele a sv. Jana Evangelisty, proto to množné číslo "Janů". Sousední objekt vedle kostela je stavba s krásným barokním průčelím a bohatou sochařskou výzdobou, která vypadá jako další kostel. Není to kostel, ale uvnitř jsou další drobné stavby, které se s oblibou stavěly v době vrcholného baroka a to Loretánská kaple a Svaté schody. Právě vedle Svatých schodů se nacházejí dvě rozměrná plátna s pašijovými výjevy a to Kristus klesá pod křížem a Ukřižování. V klášteře minoritů se nacházejí další obrazy a to soubor obrazů ze života sv. Josefa Copertinského a velký obraz 122 x 168 cm "Podobenství o bohatci a Lazarovi". Právě tento obraz je uvedený mezi významnými díly moravského baroka.
Barokní umění na Moravě je podrobněji zkoumané až v poslední době zásluhou pracovníků Masarykovy univerzity v Brně, kteří výsledky výzkumu publikovali a proto bylo možné identifikovat díla dalších malířů na Moravě. Ze soupisů památek vyplývá, že obrazy J. I. Havelky jsou v okrese Žďár nad Sázavou a to v Jimramově (kostel Narození Panny Marie) a v v Bohdalově, kde v kostele sv. Vavřince je většina obrazů od J.I.Havelky. Další obrazy jsou v kostele v Domašově (okres Brno venkov) a ve Sloupu (Moravský kras, okres Blansko), kde ve významném barokním kostele P. Marie Bolestné jsou od J. I. Havelky obrazy křížové cesty. Zajímavé obrazy se nacházejí ve farním kostele sv. Vavřince v Dačicích (u Telče). Nejblíže od České Třebové je z jeho známého díla obraz Křtu sv. Augustina v kostele v Jevíčku. Na Moravě v Lošticích působili dva malíři otec a syn Havelka Jan (1757-1829) a František Havelka (1817-1882) jednalo se patrně jen o jmenovce s J. I. Havelkem. Uvedený rozsah jeho díla není určitě úplný a postupným dokončováním a upřesňováním soupisů památek je předpoklad, že budou identifikována další díla. I z tohoto uvedeného přehledu je vidět, že se jedná o významného moravského barokního malíře druhé poloviny 18. století, který je našim rodákem.
Městská knihovna Česká Třebová
Smetanova 173, Česká Třebová, 560 02
dummy 732 756 827
dummy info@osobnostiregionu.cz