Josef Ignác Havelka

Nahlásit chybu
Vím víc informací
Datum narození 1716
Datum úmrtí 1788
Místo narození Česká Třebová (okres Ústí nad Orlicí)
Profese a obory působení malíři, výtvarní umělci, výtvarnici

Životopis

Josef Ignác Havelka (1716-1788) je významný moravský barokní malíř, který pochází podle literatury z České Třebové. Celý svůj život strávil na Moravě, hlavně na Moravě, kde pracoval pro řád minoritů. Obrazy, které byly od tohoto autora identifikovány se nacházejí na různých místech jižní Moravy a také v Horním Slezsku v Polsku, kde též tvořil pro řád minoritů.

Nejvíc obrazů, které je možné i dnes vidět, vlastní klášter minoritů v Brně. Klášter tvoří komplex budov v Minoritské ulici. Je to rovnoběžná ulice s ulicí Masarykovou, která vede od brněnského hlavního nádraží na náměstí Svobody. Na začátku od nádraží se ulice jmenuje Josefská a je tu i malý kostel sv. Josefa a dál už předchází v ulici Minoritskou, kde jsou už uvedené stavby kláštera minoritů. Jedná se o klášterní budovu, dále kostel sv. Janů, nazývaný v Brně "U dvou Janů", t.j. sv. Jana Křtitele a sv. Jana Evangelisty, proto to množné číslo "Janů". Sousední objekt vedle kostela je stavba s krásným barokním průčelím a bohatou sochařskou výzdobou, která vypadá jako další kostel. Není to kostel, ale uvnitř jsou další drobné stavby, které se s oblibou stavěly v době vrcholného baroka a to Loretánská kaple a Svaté schody. Právě vedle Svatých schodů se nacházejí dvě rozměrná plátna s pašijovými výjevy a to Kristus klesá pod křížem a Ukřižování. V klášteře minoritů se nacházejí další obrazy a to soubor obrazů ze života sv. Josefa Copertinského a velký obraz 122 x 168 cm "Podobenství o bohatci a Lazarovi". Právě tento obraz je uvedený mezi významnými díly moravského baroka.



Barokní umění na Moravě je podrobněji zkoumané až v poslední době zásluhou pracovníků Masarykovy univerzity v Brně, kteří výsledky výzkumu publikovali a proto bylo možné identifikovat díla dalších malířů na Moravě. Ze soupisů památek vyplývá, že obrazy J.I.Havelky jsou v okrese Žďár nad Sázavou a to v Jimramově (kostel Narození Panny Marie) a v v Bohdalově, kde v kostele sv. Vavřince je většina obrazů od J.I.Havelky. Další obrazy jsou v kostele v Domašově (okres Brno venkov) a ve Sloupu (Moravský kras, okres Blansko), kde ve významném barokním kostele P. Marie Bolestné jsou od J. I. Havelky obrazy křížové cesty. Zajímavé obrazy se nacházejí ve farním kostele sv. Vavřince v Dačicích (u Telče). Nejblíže od České Třebové je z jeho známého díla obraz Křtu sv. Augustina v kostele v Jevíčku. Na Moravě v Lošticích působili dva malíři otec a syn Havelka Jan (1757-1829) a František Havelka (1817-1882) jednalo se patrně jen o jmenovce s J.I.Havelkem.



Uvedený rozsah jeho díla není určitě úplný a postupným dokončováním a upřesňováním soupisů památek je předpoklad, že budou identifikována další díla. I z tohoto uvedeného přehledu je vidět, že se jedná o významného moravského barokního malíře druhé poloviny 18. století, který je našim rodákem.

Ověření www (Českotřebovský zpravodaj - Kalendárium), cit. 8.7.2011
Dodavatel dat Městská knihovna Česká Třebová
Odkazy Českotřebovský zpravodaj