Databázi OSOBNOSTI REGIONŮ provozuje a vyvíjí Městská knihovna Česká Třebová

Josef Ignác Havelka

Znám také jako:
Joseph Ignaz Hawelka (Jazyková varianta-ger)
Nahlásit chybu
Vím víc informací
Datum narození
1716
Místo narození
Ústí nad Orlicí (okres Ústí nad Orlicí)
Datum úmrtí
1788
Místo úmrtí
Brno (okres Brno)
Profese a obory působení
Zavřít formulář

Víte o uvedené osobě další informací? Vlastníte fotografie, kde je osoba zachycena? Máte k dispozici dokumenty, které se osoby týkají?
Budeme rádi, pokud se o ně podělíte a pomůžete nám tak rozšířít záznam dané osoby.
Děkujeme za Vaši pomoc.

E-mail pro případnou další komunikaci a ověření uvedených informací.
Pokud máte zájem probrat informace telefonicky.
Můžete nám sdělit informace, které záznam neuvádí, rozšíření stávajících informací, neuvedená data atp.
Můžete poslat i obrázky nebo další soubory, které jsou relevatní k infiormacím, které sdělujete.
Přetáhněte soubory sem nebo Vyberte v počítači
Zavřít formulář

Při vytváření záznamů o osobách vycházíme z veřejně přístupných zdrojů, literatury nebo osobních sdělení. Pokud jste nalezli chybně uvedenou informaci, špatný odkaz nebo nějaký překlep, dejte nám vědět. Rádi záznam opravíme nebo doplníme.
Děkujeme za Vaši pomoc.

E-mail pro případnou další komunikaci a ověření uvedených informací.
Pokud máte zájem probrat informace telefonicky.
Uveďte jakou informaci považujete za chybnou nebo nepřesnou. Budeme rádi, pokud uvedete zdroj, ze kterého čerpáte.
Zavřít formulář
Na vytváření záznamů na portálu OsobnostiRegionu.cz spolupracuje několik paměťových institucí. Cílem projektu je vyhledávání zajímavých osobností, které se váží k regionům a místním komunitám. Aby se databáze mohla rozvíjet i v budoucnu, hledáme zajímavé osobnosti i mezi žijícími.
Pokud některou vybereme a rozhodneme se pro její zařazení, volíme vždy osoby veřejně známé a činné.
Uvědomujeme si, že veřejný zájem nesmí být na úkor práv jednotlivce. Pokud s uveřejněním v databázi nesouhlasíte, stačí odešlete tuto žádost. Po ověření, že žadatelem je uveřejněná osoba záznam obratem odstraníme. Učiníme také technicko-procesní opatření k zamezenní opakovaného vložení osoby do databáze.

E-mail pro případnou další komunikaci a ověření uvedených informací.
Pokud máte zájem probrat informace telefonicky.
Pokud nám k žádosti chcete také něco sdělit.

Josef Ignác Havelka byl významný moravský barokní malíř, který pochází z Ústí nad Orlicí). Jeho otcem byl Martin Antonín Havelka a matkou Anna Havelková. Otec pocházel pravděpodobně z Podolí (Poidl), matka se pravděpodobně narodila v Moravské Třebové či blízkém okolí. Snatěk měli roku 1715 v Moravské Třebové. Josef měl bratra Jana Antonína.

Celý svůj život strávil na Moravě, kde pracoval pro řád minoritů. Obrazy, které byly od tohoto autora identifikovány se nacházejí na různých místech jižní Moravy a také v Horním Slezsku v Polsku, kde též tvořil pro řád minoritů. Nejvíc obrazů, které je možné i dnes vidět, vlastní klášter minoritů v Brně. Klášter tvoří komplex budov v Minoritské ulici. Je to rovnoběžná ulice s ulicí Masarykovou, která vede od brněnského hlavního nádraží na náměstí Svobody. Na začátku od nádraží se ulice jmenuje Josefská a je tu i malý kostel sv. Josefa a dál už předchází v ulici Minoritskou, kde jsou už uvedené stavby kláštera minoritů. Jedná se o klášterní budovu, dále kostel sv. Janů, nazývaný v Brně "U dvou Janů", t.j. sv. Jana Křtitele a sv. Jana Evangelisty, proto to množné číslo "Janů". Sousední objekt vedle kostela je stavba s krásným barokním průčelím a bohatou sochařskou výzdobou, která vypadá jako další kostel. Není to kostel, ale uvnitř jsou další drobné stavby, které se s oblibou stavěly v době vrcholného baroka a to Loretánská kaple a Svaté schody. Právě vedle Svatých schodů se nacházejí dvě rozměrná plátna s pašijovými výjevy a to Kristus klesá pod křížem a Ukřižování. V klášteře minoritů se nacházejí další obrazy a to soubor obrazů ze života sv. Josefa Copertinského a velký obraz 122 x 168 cm "Podobenství o bohatci a Lazarovi". Právě tento obraz je uvedený mezi významnými díly moravského baroka.

Barokní umění na Moravě je podrobněji zkoumané až v poslední době zásluhou pracovníků Masarykovy univerzity v Brně, kteří výsledky výzkumu publikovali a proto bylo možné identifikovat díla dalších malířů na Moravě. Ze soupisů památek vyplývá, že obrazy J. I. Havelky jsou v okrese Žďár nad Sázavou a to v Jimramově (kostel Narození Panny Marie) a v v Bohdalově, kde v kostele sv. Vavřince je většina obrazů od J.I.Havelky. Další obrazy jsou v kostele v Domašově (okres Brno venkov) a ve Sloupu (Moravský kras, okres Blansko), kde ve významném barokním kostele P. Marie Bolestné jsou od J. I. Havelky obrazy křížové cesty. Zajímavé obrazy se nacházejí ve farním kostele sv. Vavřince v Dačicích (u Telče). Nejblíže od České Třebové je z jeho známého díla obraz Křtu sv. Augustina v kostele v Jevíčku. Na Moravě v Lošticích působili dva malíři otec a syn Havelka Jan (1757-1829) a František Havelka (1817-1882) jednalo se patrně jen o jmenovce s J. I. Havelkem. Uvedený rozsah jeho díla není určitě úplný a postupným dokončováním a upřesňováním soupisů památek je předpoklad, že budou identifikována další díla. I z tohoto uvedeného přehledu je vidět, že se jedná o významného moravského barokního malíře druhé poloviny 18. století, který je našim rodákem.

Ověření
www (Českotřebovský zpravodaj - Kalendárium), cit. 8.7.2011
Osobní sdělení Heger Karlheinz
Databáze Abart
Dodavatel dat
Městská knihovna Česká Třebová

Databázi vyvíjí a provozuje

Městská knihovna Česká Třebová
Smetanova 173, Česká Třebová, 560 02


Logo Městské knihovny Česká Třebová

V databázi je aktuálně

2662 záznamů o osobách.
Chybí vám v databázi
nějaká osobnost?
Napište nám o ní.