Informace pro zájemce o uveřejnění dat v systému

Napsal Michal Denár. Zařazeno v Informace

VYTVÁŘÍTE nebo spravujete databázi osobností?

Nabízíme možnost paměťovým institucím, spolkům, organizacím i jednotlivcům možnost vystavit informace o regionálních osobnostech na portálu OsobnostiRegionu.

Jaké instituce mohou na projektu spolupracovat?
Spolupráci chceme podporovat a rozvíjet, ne omezovat. Proto vítáme každého zájemce o aktivní účast na projektu.

 • knihovny: tvorba a udržování databáze osob,
 • muzea: doplnění a ověření stávajících záznamů, nominace dalších osob, zpřístupnění digitálních sbírek týkajících se osob, míst a korporací
 • archivy: zpřístupnění archivních dokumentů a materiálů, které doplní existující záznamy
 • střední a vysoké školy: informace o osobnostech získané a zpracované v rámci školních projektů a studentských prací
 • spolky, sdružení, jednotlivci
 • jednotlivci se zpracovaným rodokmenem, ideálně v elektronické podobě (formát Gedcom)

Co získá vaše instituce?
Moderně koncipovanou platformu, která umožňuje v graficky atraktivním prostředí vytvářet, vystavovat a upravovat autoritní záznamy osob. Navíc je možné obohacovat záznamy o doplňkové informace, které rozšiřují původní informace a spojují jednotilé záznamy mezi sebou. Tvorba a správa záznamů je intuitivní a zvládne ji po krátkém zaškolení každý. Není nutné ovládat složitá pravidla pro tvorbu autoritních záznamů, můžete tedy využít i spolupracovníky z řad dobrovolníků, studentů nebo filantropů. Vaše instituce získá vlastní vstupní stránku a unikátní vstupní URL. Vaši uživatelé tedy primárně vstupují k záznamům, které se týkají jejich regionu. Ve vyhledávání je pak možné hledání rozšířit na celou databázi.

Co získají uživatelé?
Přehlednou databázi osobností s intuitivním způsobem ovládání a vyhledávání. Možnost zjistit více informací o svých předcích, příbuzných a osob (nejen) z jejich regionu. Koncepce systému podporuje aktivní účast uživatelů při zkvalitnění obsahu nebo při jeho rozšiřování.

Kolik to bude stát?
Vývoj a provoz portálu financujeme z vlastních zdrojů a grantu VISK. Importy za použití již vytvořených importních filtrů jsou zdarma. V případě importu ze zdroje, který vyžaduje úpravu stávajícího importního filtru nebo vytvoření nového, je nutné předem dohodnout podmínky a zhodnotit nejlepší formát dat pro import. 

Technické požadavky na data
V současné době je technicky řešitelné importovat data ve formátech:

 • online katalog Clavius s modulem Regionální osobnosti
 • tabulka (XLS, CSV)
 • je možné importovat i z dalších elektronických zdrojů jako jsou databáze MySQL, záznamy v XML atp., informujte se o možnostech

Informace pro uživatele

Napsal Michal Denár. Zařazeno v Informace

Koho mohu v databázi najít?

Subjekty, které přispívají záznamy do databáze, vybírají zajímavé osobnosti z jejich regionů. Prohledávat tak můžete různá období, profese a místa spojená s životem osob. Snažíme se, aby byl výběr pestrý, ale může se stát, že někoho přehlédneme. Pokud víte o osobě, která by podle vás měla v databázi být a není, dejte nám o ní vědět.

Jak mám hledat?

Vyhledávač umí najít záznamy podle jména, oboru působení nebo místa. Do vyhledávacího pole zadejte tedy hledaný výraz a stiskněte tlačítko HLEDAT. Pokud z roletky nevybere konkrétní oblast, kde chcete výraz hledat (jména, obory působení a místa), bude se hledat všude.
Jakmile se vám zobrazí výsledky hledání, můžete si postupně zobrazit detaily nalezených osob. Pokud je výsledků mnoho, můžete využít možnosti omezit počet využitím filtrů, které naleznete v levé části obrazovky. Můžete je zapínat a vypínat a blíže tak specifikovat vaše zadání. Můžete například vybírat osoby narozené/zemřelé v určitém období, skrýt žijící osoby, nebo nechat si zobrazit pouze ženy. Celý proces je intuitivní, takže jej po několika pokusech určitě pochopíte.

 • pole vyhledavani
 • hledani2
 • hledat můžete podle jména, místa a oboru působení
 • vysledky hledani
 • filtry
 • a dalsi filtry
 • Zde je umístěné pole pro vyhledávání, kam můžete zadávat výrazy pro hledání.
 • Do prvního pole napište, co chcete hledat. V roletce můžete zvolit poté, kde má být výraz hledán. Pokud máte zadáno klikněte na tlačítko hledat.
 • Hledat můžete podle jména, místa oboru působení.
 • Ve výsledcích hledání se pohybujete, jak to znáte z jiných webů. Použijte rolovátko myši, stránkování. Na detail osoby se dostanete přes odkaz pod fotografií nebo kliknutím na její jméno. Pokud se zaregistrujete, můžete si oblíbené záznamy ukládat do oblíbených a později si je procházet podrobněji.
 • Pokud je výsledků mnoho, můžete upřesnit vaše hledání použitím filtrů vlevo. Chcete například zobrazit jen pedagogy? Klikněte na názov oboru "pedagogové". Vybrané filtry je možné zase vypnout kliknutím na křížek u jejich názvu.
 • Filtry můžete využít také k omezení zobrazeni žijících a nežijících osob, preferovat jedno z pohlaví nebo omezit výběr na nějaké časové období.

Hledání podle jmen
hledani osobnosti

Hledání podle oborů

hledani osobnosti obor

Mohu se také zapojit?

Rozhodně ano! Ať to bude jednorázová záležitost nebo dlouhodobější spolupráce, vítáme ji. Můžete nám pomoci ověřovat již uvedené informace, doplňovat je nebo rozšiřovat databázi o nové osoby.

Prohlášení o přístupnosti

Napsal Michal Denár. Zařazeno v Informace

Prohlášení o přístupnosti
Webové stránky OsobnostiRegionu.cz se snaží o maximální přístupnost obsahu a funkčnosti.
Stránky jsou navrženy s ohledem na česká Pravidla tvorby přístupného webu.
Splňují hlavní zásady přístupnosti podle metodiky WCAG 1.0 a podle zásad projektu Sjednocené organizace slabozrakých a nevidomých - Blind Friendly Web.
Struktura layoutu i obsahu je vytvořena strukturálním XHTML 4.0.1 Transitional! .
Vizuální prezentace pak pomocí kaskádových stylů (CSS) .

Texty
Veškeré zveřejněné texty jsou definovány v relativních jednotkách a je možno libovolně upravovat jejich velikost pomocí standardních nástrojů internetového prohlížeče.

Tisk
Součástí webových stránek je také CSS styl pro tiskovou verzi. Všechny stránky jsou tisknutelné bez jakýchkoliv omezení standardními prostředky internetového prohlížeče (standardně ikona tiskárny v navigační liště prohlížeče, nebo přes menu Soubor - Tisk, Ctrl + P).

Nezávislost na vstupním zařízení
Ovládání zvěřejněných stránek není omezeno druhem vstupního zařízení. K obsahu se lze tedy dostat jak s pomocí myši, tak i klávesnice.

Nezávislost na výstupním zařízení
Přístup k obsahu webových stránek není závislý na použití určitého typu výstupního zařízení. Ať už se jedná o alternativní internetový prohlížeč, textový prohlížeč, PDA, chytrý telefon a nebo hlasovou čtečku.

V případě jakýchkoliv problémů s přístupností obsahu či funkčnosti tohoto webu, nás prosím kontaktujte na adrese infoTato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Informace pro studenty a školy

Napsal Michal Denár. Zařazeno v Informace

STUDENTI

Pokud hledáte inspiraci pro školní projekt, který se týká historie vašeho regionu, inspirujte se u nás. Naše jednoduché ovládání umožňuje prohledávat osoby podle jmen, data narození a úmrtí nebo podle oboru zájmů a povolání. Můžete se rozhodnout jestli budete zpracovávat zatím nezpracované osoby nebo rozšíříte stávající informace.
Rádi vám pomůžeme a poradíme při vyhledávání informací a jejich zdrojů. Výsledky vaší práce a hledání rádi zveřejníme.

ŠKOLY a UČITELÉ

Studentské projekty jsou víc než teorie. Na nich studenti mohou ukázat, co opravdu umí a zároveň se naučit množství dovedností, které lze získat jen praxí. Zveřejnění výstupů z projektů jim dává smysl. Kvalitně zpracované a vyrešeršované životopisy mají potenciál oslovit komunitu.

Další články...