Tip: do vyhledávacího pole zadejte příjmení hledané osoby, místo jejího narození/úmrtí nebo obor jejího působení. V roletě poté zvolte, kde se zadaný výraz bude hledat.
Lukáš <br />Kvapil

Lukáš
Kvapil

Lukáš Kvapil se narodil v Moravské Třebové,ale odmala vyrůstal v Praze. Tady v roce 2000 nastoupil základní vojenskou službu u Hradní stráže, kde následně u motocyklové jednotky zůstal jako voják z povolání. Později přešel k Vojenské policii a zúčastnil se tří zahraničních vojenských misí, dvou v Iráku a jedné v Afghánistánu, kde zajišťoval ochranu velitele kontingentu. Vedle armádní kariéry rozvíjel i tu motocyklovou, až se v roce 2017 objevil na startu slavné Rallye Dakar. Nedokončil ji, ale pomohl vážně zraněnému italskému soupeři. O dva roky později dojel do cíle Africa Eco Race, tedy závodu, který vede po stopách původního afrického Dakaru.
Je rozvedený, má čtyři děti. Po odchodu z armády pracuje u městské policie v Praze.

Jaroslav <br />Hubálek

Jaroslav
Hubálek

Patřil k nejoblíbenějším a nejvýznamnějším spisovatelům s mysliveckou tématikou. Už ve studentských letech psal do Loveckého obzoru, Lesní stráže a České myslivosti. Je autorem řady knih o přírodě a zvířatech, přispíval do časopisu Od Trstenické stezky, napsal jednu divadelní hru.

Narodil se v Dolní Dobrouči v rodině známého spisovatele Karla Hubálka. Mladá léta prožil v České Třebové, studentská léta v Písku na revírnické škole a vyšším lesnickém ústavu. Po vojenské službě působil v Ostrově, Bítově na Moravě, Corštejně na Dyji, ale i v Polsku a v bývalém carském Rusku. V létech 1935-39 žil v Bystrém u Poličky, za II. světové války v Lomnici nad Lužnicí na Třeboňsku, po válce se usadil v Lanškrouně. Pracoval zde ve funkci přednosty správy státních lesů. V roce 1948 odešel do důchodu. Zemřel v Novém Jičíně a je pochován na městském hřbitově v Lanškrouně.

František <br />Rybička

František
Rybička

Byl nejmladším ze tří dětí manželů Josefa a Veroniky Rybičkových z České Třebové. Základní školu pravděpodobně ukončil ve „staré“ českotřebovské škole v Klácelově ulici čp. 11 (Gzílův dům), gymnazijní studia, podle posledních výzkumů, vykonával ve Vídni, Litomyšli, Příboře a Kroměříži. Kde dokončil filozofii, nutnou k dalšímu studiu medicíny na univerzitě, není do dnešních dnů známo. První rok absolvoval ve Vídni. Lékařství studoval v Praze a ve Vídni, kde promoval v roce 1838.  


Po ukončení studií se usadil v rodném městě České Třebové. Nejdříve žil v otcovském domě čp. 22 na náměstí (dnes bar a herna U Kašny), později se přestěhoval do nově postaveného domku čp. 605 na úpatí Jelenice.


Doktor Rybička se vedle své lékařské praxe věnoval různým koníčkům a také veřejnosti. V roce 1848 se stal prvním konstitučním starostou města, pracoval v Sokole, Občanské besedě, spoluzaložil Občanskou záložnu, patřil k prvním divadelním ochotníkům. Věnoval se filozofii, botanice (sestavil obsáhlý herbář českotřebovské flóry), vlastnil bohatou několikajazyčnou knihovnu, překládal díla italsky, latinsky a řecky píšících autorů (např. Boccacciův Dekameron).


Úřad starosty města vykonával do září 1850, kdy jej vystřídal kupec Jan Čížek. V roce 1872 se zasloužil o postavení akciového pivovaru v České Třebové. Do tohoto podniku vložil veškeré své úspory, o které později přišel. Byla to také jedna z příčin jeho dobrovolného odchodu ze života. Domek pod svahem Jelenice byl vydražen, dluh 3000 zlatých zaplatil synovec Augustin Vyskočil.

Opravdoví lidé, skutečné příběhy

Seznamte se s osobnostmi z regionů ČR. Možná je zatím neznáte, ale jejich životy a osudy jsou kusem naší historie, která by neměla být zapomenuta.

Připojte se!

Máte vlastní databázi osobností? I vaše data můžete vystavit u nás! Podrobnosti zde.

Databáze nyní pokrývá tato místa a regiony:

  • <Kolín>
  • Plzeň>
  • <Dečín>
  • <Náchoda>
  • Svitavy
  • Česká Třebová
  • Ústí nad Orlicí
  • Vysoké Mýto
  • Hlinsko
  • Chrudim
  • Havlíčkův Brod
  • České Budějovice
  • Zlín
  • Hradec Krílové
  • Písek
  • Ostrava

Kalendárium pro tento měsíc

Tento měsíc mají výročí i tyto osobnosti
Zdeněk <br />Kopal

Zdeněk
Kopal

4.4. 1914 -  23.6. 1993

Zdeněk Kopal byl český astronom a astrofyzik, který však proslul i v oblasti numerické matematiky, balistiky a aerodynamiky. Jeho nejdůležitější vědecké práce se týkají zákrytových proměnných dvojhvězd a výzkumu Měsíce a terestrických planet. Po dobu celé své vědecké kariéry působil v zahraničí - v USA a ve Velké Británii, avšak srdcem zůstal vlastencem. Je považován za nejvýznamnějšího českého astronoma 20. století.


Získal čestné doktoráty na univerzitách v polském Krakově (1974) a v řeckém Patrasu (1974). Byl zvolen čestným členem České astronomické společnosti (1967) a astronomických společností v Liverpoolu, Salfordu a Manchesteru. Manchesterská astronomická společnost navíc pořádá na jeho paměť každoroční slavnostní Kopalovu přednášku. Roku 2007 následovala jejího příkladu i Česká astronomická společnost a ustanovila slavnostní Kopalovu přednášku jako formu ocenění významných astronomů. V roce 1976 se stal zahraničním členem Řecké akademie věd v Aténách a od roku 1978 byl čestným občanem města Delf. Čestné občanství mu rovněž udělilo i rodné město Litomyšl v roce 1991. V Čechách byl rovněž oceněn zlatou medailí Československé akademie věd v roce 1968 a stříbrnou medailí Univerzity Karlovy v roce 1991.

Autor a spoluautor více než 400 vědeckých prací (z čehož více než 80 prací spadá do oblasti matematiky), 25 vědeckých monografií a editor 20 sborníků převážně z oblasti astronomie, astrofyziky a numerické matematiky. Zakladatel a editor vědeckých časopisů Icarus (1962), Astrophysics and Space Science (1968) a The Moon and the Planets. Ve své publikační činnosti neopomíjel ani popularizaci astronomie.

Planetku Kopal (2628) objevil roku 1978 S. J. Bus na observatoři Siding Springs v Austrálii a objev o rok později potvrdila E. F. Helinová na Observatoři Mount Palomar. (Planetka nesla provizorní označení 1979 MS8.) Oficiální zdůvodnění pojmenování planetky zní: „Pojmenována na počest astronoma Zdeňka Kopala (1914–1993), jež se narodil v Čechách a působil jako vedoucí katedry astronomie Victoria University v Manchesteru v letech 1951–1981. Kopal byl světovou autoritou ve výzkumu zákrytových proměnných hvězd, Měsíce a terestrických planet a hrál vůdčí roli při výzkumech Měsíce a v programu podporovaném organizací NASA. Jméno navrhla E. Helinová a návrh podpořil E. M. Shoemaker.“

Planetka Kopal (2628) obíhá v hlavním pásu asteroidů mezi Marsem a Jupiterem ve vzdálenosti 2,9 astronomické jednotky (velká poloosa a = 2,9053922 AU; numerická excentricita e = 0,1534055; sklon dráhy i = 1,33327°, absolutní magnituda = 12,7) s oběžnou dobou 4,954 roku.

Vlastibor <br />Zvinger

Vlastibor
Zvinger

4.4. 1934 - 2020

  Vlastibor Zvinger se narodil v roce 1934 v Dolních Bludovicích na Frýdecku-Místecku. V roce 1938 se s rodinou odstěhoval na Brněnsko, v roce 1952 maturoval na gymnáziu v Blansku, kde hned po škole nastoupil do ČKD. Studoval na strojní průmyslovce, kde získal druhou maturitu. „Strojařině“ pak zůstal věrný celý život. V roce 1958 se přestěhoval s maželkou Alicí do Svitav, kde celý život pracoval na různých pozicích firmy TOS.
  S atletikou začal již na gymnáziu. Zabýval se sprinty, překážkami a skokem do dálky. Po příchodu do Svitav byl Vlastibor Zvinger vzhledem ke zkušenostem s atletikou pověřený vybudovat oddíl atletiky, který byl založen v listopadu 1958. Již v roce 1959 organizoval první atletické závody ve Svitavách.
  V Brně složil trenérské zkoušky. Velice rád vzpomínal na své trenérské kolegy. Zpočátku mezi ně patřrili Zdeněk Vyskočil, Antonín Kosík, Miroslav Fojt st. Posléze spolupracoval s Jiřím Brýdlem, Jiřím Zámečníkem, Janem Pešlem a Josefem Markem. Aktivním trenérem byl do roku 1994, tedy více než třicet pět let. Mnoho jeho svěřenců to v atletice dotáhlo daleko. Našli se i tací, kteří se stali reprezentanti republiky. Nejvíce vzpomínal na Miroslava Vítkoviče, který jako člen oddílu v Třinci reprezentoval zemi.
  Nešlo vždy jen o vedení oddílu nebo trénování. Podílel se na stavbě tehdejší tribuny na stadionu, stavbě koupaliště i krytého bazénu. Podílel se také na budování areálu v Čenkovicích, kde údajně strávil na stovky hodin. Po odchodu do důchodu do roku 2002 pracoval v krytém bazénu jako plavčík a pomáhal při závodech.
  Byl několikrát vyhlášen Osobností svitavského sportu, za rok 2008 získal cenu Svitavského klubu Laurus a v roce 2016 cenu Osobnost města Svitavy.
  Měl také blízko k umění. Hned po příchodu do Svitav začal hrát ochotnicky v Lidovém divadle. Do roku 1989 sehrál přes šedesát rolí. Prý začínal s rolí milovníků a k tomu musela pasovat jeho sportovní postava a milý úsměv. Měl rád komické role, role v pohádkách a také různé improvizace. S hereckými kolegy z Lidového divadla vycestoval i na zahraniční festivaly např. do Vídně, Londýna nebo na Sicílii a měl možnosti si na jednom pódiu zahrát s hereckými velikány jako Karel Höger a Martin Růžek. Nejraději ale prý vzpomínal na účinkování ve hře B. Březovského Nebezpečný věk, kde hrál s hostujícím Martinem Růžkem.

 

Olbram <br />Zoubek

Olbram
Zoubek

21.4. 1926 -  15.6. 2017

  Olbram Zoubek byl jeden z nejvýznamnějších českých sochařů 20.století.
  V letech 1932–1937 navštěvoval Obecnou školu na Žižkově v Palackého ulici (nyní Vlkova), reálku v letech 1937–1945 na Sladkovského náměstí na Žižkově. Od sexty navštěvoval nepovinné modelování u profesora Miroslava Kužela. Hlásil se na Akademii výtvarných umění v Praze, ale nebyl přijat, proto absolvoval kamenosochařskou praxi u sochaře Otakara Velínského v Praze. Po úspěšném složení zkoušek, studoval na Vysoké škole uměleckoprůmyslové.
  V letech 1948–1950 absolvoval základní vojenskou službu. V roce 1951 se začal věnovat restaurátorské praxi, ke které se naučil u profesora Josefa Wagnera. Specializoval se na renesanční sgrafito a kamennou plastiku. V roce 1951 též uzavřel sňatek se spolužačkou, sochařkou Evou Kmentovou. V roce 1954 se jim narodila dcera Polana a v roce 1956 syn Jasan, který se stal též sochařem. V roce 1980 jeho první manželka Eva zemřela. V roce 1981 se oženil s Marií Edlmanovou a rok na to se jim narodila dcera Eva. Střídavě žil v Praze a v Litomyšli, kde je také zapsán jako čestný občan.
  
Stal se členem skupiny Trasa a Nové skupiny, byl též členem Umělecké besedy. Zoubek je autorem například posmrtné masky Jana Palacha a náhrobní desky Palachova hrobu na Olšanských hřbitovech, kterou komunistický režim vzápětí nechal odstranit.